Merkel, koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile görüştü

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, koronavirüs aşısını bulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile görüştü. Merkel, Şahin ve Türeci çiftine, başarıları dolayısıyla çok büyük gurur duyduklarını söyledi.

Kurultay

Merkel, koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile görüştü

Almanya Şansölyesi Merkel, BioNTech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'yle bugün video konferans yöntemi ile bir görüşme yaptı. Merkel, Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin bulduğu aşının insan hayatı için önemine işaret ederek, koronavirüs nedeniyle gerçekleşen yüksek ölüm vakalarının bu aşı sayesinde düşmesini umut ettiğini dile getirdi. Ayrıca Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G-20 toplantısında Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin Türk kökenlerinden bahsettiğini vurgulayarak, bundan dolayı da mutlu olduklarını söyledi.

"BU HARİKA BİR ARAŞTIRMA BAŞARISIDIR"

Merkel, bilime ve teknolojiye inanmanın ve destek vermenin önemini vurgulayarak, "Teknolojinize inandınız. Şu anda dünya olağanüstü bir durumda olmasına rağmen böyle bir mRNA teknolojisi hızla piyasaya çıktı. Bu harika bir araştırma başarısının bir ifadesidir. Bilime inanmalı ve desteklemeliyiz. mRNA teknolojinizin potansiyeli tükenmedi. Büyük bir sorumluluk üstlenmek etkileyici. Başardığınız için tebrikler." ifadelerini kullandı.

"GELECEK KIŞ NORMAL BİR YAŞAM MÜMKÜN OLACAK"

Prof. Dr. Uğur Şahin ilk günden bu yana kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, aşıyı 11 ayda bulmalarının sebebi olarak 30 yıldır bağışıklık sistemi güçlendirme ve kanser çalışmalarını gösterdi. Şahin, 60 ülkeden araştırmacılara sahip olduklarını belirterek, aşı konusunda gece gündüz demeden hep beraber çalıştıklarını anlattı. Gelecek kış normal bir yaşamın yeniden mümkün olacağını ve artık kapatmaya gerek kalmayacağından emin olduğunu vurgulayan Şahin, Noel boyunca çalışarak aşının her ülkeye ulaştırılacağını aktardı.

"MARATON HENÜZ BİTMEDİ"

Özlem Türeci de ilk olarak 24 Ocak 2020 günü koronavirüs ile ilgili aşı araştırmalarına başlama kararı aldıklarını söyledi. Türeci İngiltere'de an fazla 140 bin kişinin aşı olduğunu ifade ederek, "Tolere edilebilirlik hakkındaki veriler, klinik çalışmadan elde edilen bulgularla eşleşti ancak maraton henüz bitmedi." diye konuştu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar