Merhum Bülent Ecevit, KKTC'de düzenlenen törenle anıldı

Kıbrıs Barış harekatının baş mimarı ve dönemin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı Bülent Ecevit, Lefkoşa'da düzenlenen törenle anıldı.

Kurultay

Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit KKTC'de anıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başkenti Lefkoşa'da düzenlenen anma törenine KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ve muharip dernekler katılım gösterdi. Törende konuşma yapan Sönmezliler Ocağı Başkanı Erden Esenyel,  Ecevit'in Kıbrıslı Türkleri soykırımdan kurtardığını vurgulayarak Ecevit'i rahmetle andıklarını ifade etti.

"KIBRIS HALKININ GÖNÜLLERİNİ FETH ETTİ"

Meclis Başkan Yardımcısı Töre,  Bülent Ecevit'in, sadece dönemin başbakanı değil, Kıbrıs Türk halkının gönüllerini fetheden kişi olduğunu belirterek,   "Türkiye'yi, Türk ordusunu bizlerden biliyoruz. Türkiye'ye yürekten bağlıyız. Şimdi ise Türkiye'nin garantörlüğünün sona ermesi, Türk askerinin adadan çekilmesi için oyunlar oynanıyor" dedi.

Ayrıca Töre, Kıbrıs Türklerin umutlarını hiç kaybetmediğini Osmanlı'nın adadan çekilmesiyle Kıbrıslı Türklerin öksüz ve yetim kaldıklarını, anavatan Türkiye'yi beklediklerini kaydetti.

Son olarak Töre, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere ise sağlık ve esenlikler dilerken, " Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yola devam edeceğiz. KKTC, Kıbrıs Türk halkının ulaştığı en 
büyük şereftir. İki devlet, iki bağımsızlığa gerek yoktur söylemleri asla kabul edilemezdir" diye konuştu. 

Haberin Kaynağı: StarKıbrıs

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar