PKK uzantısı PYD, Fırat'ın batısına geçti, IŞİD Menbiç'ten temizlendi

Suriye'de terör örgütü IŞİD'in elinde bulunan Halep kentine bağlı en büyük ilçesi Menbiç, 1 Haziran'dan Koalisyon güçlerininde havadan, ABD ve Fransa'nın desteğiyle PYD/YPG şehri kontolüne aldı. Türkiye'nin gözü boyaman iin "Demokratik Suriye Güçleri" adı verilen ama büyük çoğunluğu bölücü terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD'nin, burada da etnik temizlik yapması bekleniyor. Yani kalmışsa bu bölgedeki Türkmenler de zorla göç ettirilecek.

Kurultay

PKK/PYD-YPG, Fırat'ın Batı'sında!

Terör örgütü IŞİD'in Suriye topraklarında Rakka'dan sonra en önemli merkezi olarak gördüğü Menbiç, akşam saatleri itibariyle tamamen bu terör örgütünün elinden çıktığı belirtildi. İlçenin yeni yakimi yine terör örgütü! Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD/YPG, kent merkezini tamamen ele geçirirken, havadan Koalisyon Güçleri, yerde de sözde "Danışmanlık" adı altında operasyonu bizzat yöneterek bu terör örgütüne yardım ettiler.

Elbette bir çok haberde Menbiç'i ele geçirenlerin "Demokratik Suriye Güçleri" olduğu okuyacaksanız. Ancak bu Türkiye'nin tepkilerini dindirmek için kullanılan ve gerçeği saptıran bir kılıf. Akdeniz'e açılacak Kürt koridoru hedeflerine adım adım yaklaşan Kürt terör örgütleri, Azez-Afrin bölgesiyle birleşmeye daha da yaklaştı.

Operasyon kapsamında Menbiç'in yanı sıra yaklaşık 200 köy de IŞİD'in elinden kurtarılırken, operasyonun ilk günlerinde daha önce Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Karakozak bölgesi IŞİD'ten alınmıştı.

Amerika ve Fransız askerlerinin güya  'Danışmanlık' adı altında ama ciddi destek verdiği operasyonda, karadaki IŞİD hedeflerinin koordinatları Koalisyon uçaklarına bildirilip bu hedefler etkisiz hale getirilirken, Amerika ve Avrupa'dan gönüllü olarak IŞİD'te karşı savaşan bazı terörist gönüllüleri ve insan avcıları da operasyonda öldü. Sivillerin IŞİD tarafından kent merkezindeki mahallelerde canlı kalkan olarak kullanılması nedeniyle operasyon uzarken, son bir aydır şehir merrezinde keskin nişancıların devreye girdiği şehir savaşı yürütülüyordu.

Türkiye ise bu süreçte 3 milyon Suriyeli'nin vatandaş olması ve ilerleyen günlerde de darbe girişimiyle meşgüldü.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki söylemlerinde açık ve seçik şekilde, PKK uzantısı PYD'nin Fırat'ın batısına geçemeyeceğini, geçmesi durumunda gerekenin yapılacağını defalarca dillendirmişti. 

PKK'nın Fırat'ın batısına geçmesiyle şimdi ne tavır takınılacağı Türk kamuoyunda merak ediliyor...

Haritada son durum

Sarı bölgeler, bölücü terör örgütü PKK uzantısı PYD'nin kontrolündeki bölgelerdir.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar