Kırım Tatar Meclisi kaatıldı, üyeler için hapis cezaları yolda!

Kırım Tatar Milli Meclisinin kapatılmasının ardından Tatarlar büyük tehlikeyle yüz yüze kaldılar. Kırım Tatarların yükselen sesi ve adalet temsilcisi olan Meclis (KTMM), 26 Nisan 2016 tarihli Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

Kurultay

Kırım Tatar Meclis üyeleri tehlikede!

Kırım Tatar Milli Meclisinin Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarları'nın kapatılan Meclisle tehlikelerinin arttığını ifade etti.

Qırım Haber Ajansnın verdiği bilgiye göre, 26 Nisan 2016 tarihinde Meclisi "aşırıcı örgütçü" kabul ederek kapatan Rusya'nın, bölgede resmen cadı avı başlatılacağı bildirildi.

Çubarov, Kiev'de düzenlenen brifingde Tatarlar'ın kendi temsil organına üye oldukları ve iştirakları sebebiyle üyelerin 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası alabileceğini, Meclis'e mensubiyeti için ise 6 ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini kaydetti. 

Çubarov, şöyle konuştu:

"İşgal yönetimi Kırım Tatarlarına yönelik kovuşturmaya hazırlanmaya başladığı andan itibaren Şubat ayında kapalı Meclis toplantısı gerçekleştirdik. Olağanüstü durumda Meclisin faaliyetleri hakkında karar kabul edildi. 8 Meclis üyesi ve lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun yer aldığı özel organ oluşturduk. Söz konusu kurula geniş yetki verildi. Son toplantı 22 Eylül'de yapıldı ve söz konusu toplantıdan sonra Kırım'da bazı Meclis üyeleri sorguya çağrıldı ve bazı maddelere göre suçlandılar. Kırım Tatar bölge ve yerel Meclis üyesi olan 3500 kişi tehlikeyle karşı karşıya kaldı"

Rusya Yüksek Mahkemesi kararının beklenen bir karar olduğunu, ancak uluslar arası yargı mercilerine başvurmak için bu aşamanın geçilmesi gerektiğine işaret eden Çubarov, "Bir sonraki adımımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak. Bu yasakla kimse Kırım Tatarlarının kendi hakları için mücadele etmesini yasaklayamaz. Yolumuza devam etmeli ve hukuk alanında hareket etmeliyiz. Meclisin yasaklanması uluslar arası sözleşmelerden biri olan Yerli Halklar Hakları Bildirisi'nin kaba ihlalidir. Ve tüm devletler yerli halkın belirlediği kuruma saygı duymalı" dedi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Yüksek Mahkemesi, dün, 29 Eylül tarihinde Kırım'ın sözde Yüksek Mahkemesi'nin 26 Nisan 2016 tarihli Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini yasaklama kararına ilişkin temyiz dilekçesini incelendi. Rusya Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin temyiz dilekçesini reddetti ve böylece Kırım Tatar Milli Meclisi'nin yasağını onadı.

Rus işgali altında bulunan Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi'ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya'nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.
 
Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde "Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili" karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya'nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi'ni "aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine" dahil etti.
 
26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi'ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar