MEB Bakanı Selçuk'tan öğretmenlerin aşılanması ve yüz yüze eğitim hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanması ve yüz yüze eğitim konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, açılacak okulların öğretmenlerinin aşılamada öncelikli olacağını belirterek, öğretmenlerin aşama aşama tamamının aşılanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kurultay

MEB Bakanı Selçuk'tan öğretmenlerin aşılanması ve yüz yüze eğitim hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenlerin aşı süreciyle ilgili bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un dün itibarıyla yaptığı açıklamaya göre açılacak okulların öğretmenleri aşılamada öncelikli olacak. Ayrıca öğretmenlerin aşama aşama tamamının aşılanması hedefleniyor. Selçuk, "Açılacak okulların öğretmenleri aşılamada öncelikli olacak. Öğretmenlerin aşama aşama tamamının aşılanması hedefleniyor" dedi.

OKULLAR İLLERİN VAKA SAYISINA GÖRE AÇILIP KAPANACAK

Diğer yandan Selçuk, okulların bulundukları illerdeki vaka sayılarına göre açılıp kapanabileceğini söyledi.

AŞILAMA VE OKULLARIN AÇILMASI SÜRECİ

Ziya Selçuk, "Aşılama bir süreç, okulların açılması ikinci bir süreç. Elbette bu ikisini birleştirmekle ilgili temenniler, beklentiler var. Zaten o yüzden açılacak olan sınıfların öğretmenlerini öncelikle şubat ayı sonuna kadar aşılama planlaması yapalım diye konuştuk. Açılacak olan sınıfların öğretmenleri öncelikli olacak. Geçtiğimiz perşembe günü bu öğretmenlerimizin bilgilerini Sağlık Bakanlığıyla paylaştık. Şimdi o planlama süreci işliyor. Daha sonra da standart prosedür hayata geçecek." ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bakan Selçuk, 15 Şubat'ta okullarda kademeli olarak başlayacak yüz yüze eğitim süreciyle ilgili de şunları kaydetti:

"Genel bir çerçeve çiziyoruz ve bunu okula bırakıyoruz. İller düzeyinde de seçenek oluşturma yani bir ilde valiler, il hıfzısıhha kurulları o ilin durumuna göre spesifik olarak karar verebilecekler. İlk Kovid-19 çıktığında 4 senaryomuz var demiştik. Onlardan bir tanesi illerin durumuna göre karar vermek. Çünkü bazı iller var ki birkaç kişinin dışında vaka yok. O yüzden de Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan son Kabine Toplantısı'nda iller düzeyinde de valilikler ve il hıfzısıhha kurullarının gözetiminde o ilin durumuna özgü kapatma ya da daha fazla açma biçiminde kararlar alınabilir. Bunları da peyderpey paylaşmış olacağız. Bu öncelikli açılan sınıflarla ilgili, sonraki aşamada tekrar gözden geçirilecek. Elbette bütün sınıfların açılmasını istiyoruz ama bilim insanları 'Burada risk var.' dediğinde 'Olsun, biz devam ediyoruz.' deme hakkımız yok."

Ayrıca, yüz yüze eğitimin başlayacağı dönemde okula gitmeyi tercih etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak, derslerini uzaktan takip edebilecekler.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar