Maymunlar üzerinde denedi, testler başarıyla sonuçlandı!

ABD'li (Amerika Birleşik Devletleri) bilim insanları, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı tedavi amacıyla geliştirdikleri ilacın maymunlar üzerinde denendiğini, yapılan testlerde ilacın başarı gösterdiği duyuruldu.

Kurultay

Maymunlar üzerinde denedi, testler başarıyla sonuçlandı!

Tedavi için bahsi geçen deneysel ilaçlardan Remdesivir'in maymunlar üzerinde yapılan testlerde başarı gösterdiğini 17 Nisan 2020'de açıklayan ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), başlangıç seviyesindeki araştırmanın henüz diğer bilim insanları tarafından da incelenmesi gerektiğini bildirdi.

TESTLER NASIL SONUÇLANDI?

Denet amacıyla 12 makak türü maymuna bilinçli olarak virüs bulaştırıldığı, maymunların yarısına ilaç verildiği aktarıldı.

Hastalığın bulaştırıldıktan 12 saat sonra, maymunların ciğerlerinde virüs tam etki göstermeden önce 6 maymuna damardan ilk doz ilaç verildiği, 12 saat sonra bu maymunların daha iyi olduğu görüldü. İlaçlarla maymunların daha az hasar gören ciğerlerinde virüse daha az rastlandığı belirtildi.

ABD'nin Şikago kentinde bir hastanede bazı Kovid-19 hastalarına ilaç verildiği belirtilirken kendilerini daha iyi hissettikleri ancak ilacın yaygın kullanımı için daha çok test yapılmasına ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar