Malezya uçağı faciası: Hollanda, Rusya'ya dava açıyor!

Hollanda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağının Rus ayrılıkçıların kontrolü altındaki Donbas bölgesinde düşürülmesine ilişkin Rusya'ya dava açıyor.

Kurultay

Malezya uçağı faciası: Hollanda, Rusya'ya dava açıyor!

MH17 FACİASI

Bilindiği üzere, Ukrayna'nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Daha sonra incelemeler yapan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014'te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğunu tespit etmişti. Ayrıca BUK füze sisteminin Kursk'ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu ortaya çıkmıştı.

İlgili haber: Ukrayna'nın doğusunda füzeyle vurulan Malezya uçağı davası başladı

BABİN: "İLGİLİ DAVA UKRAYNA İÇİN BİR DİZİ OLUMLU SONUÇ DOĞURUYOR"

Konu ile ilgili açıklama yapan uluslararası hukuk uzmanı Boris Babin, "Hollanda'nın attığı bu adım sayesinde, Rusya'nın uçağın düşürülmesinden sorumlu olan kişilere yönelik açılan davayı sabote etme ve uzatma girişimleri büyük darbe alacaktır. Hollanda'nın yaptığı açıklamada Ukrayna için bir dizi olumlu sonuç görüyoruz. İlk önce Hollanda sadece Rusya'ya karşı dava açıyor... İkinci olarak AİHM'de en azından Donbas'taki olaylarla bağlantılı olarak açılan bir devletler arası dava olacak... Üçüncü olarak bu dava sayesinde AİHM ve Avrupa Konseyinin dikkati Ukrayna'nın doğusundaki işgal edilen topraklara yönlendirilecektir." diye kaydetti.

HOLLANDA RUSYA İLE TAZMİNAT KONUSUNDA MÜZAKERE YAPTI!

Bununla birlikte uzman, Hollanda'nın yaptığı açıklamada ülkelerinin Rusya ile uçakta hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminat konusunda Rusya ile müzakere yaptığını belirtildiğine dikkat çekerek, "Acaba Rusya bu gerçeği reddedecek mi?" sorusunu sordu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar