Macron'dan Çin Dışişleri Bakanına: Uygur Müslümanlara baskıları endişeyle izliyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı olan Wang Yi ile bir araya geldi. Macron, Çinli yetkiliye Doğu Türkistan’daki baskılardan dolayı uyarıda bulundu.

Kurultay

Macron'dan Çin Dışişleri Bakanına: Uygur Müslümanlara baskıları endişeyle izliyoruz

Çin'in Doğu Türkistan'daki baskı ve asimilasyona varan hak ihlalleri dünya kamuoyunda yankı bulmaya devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 29 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen görüşmede, Uygur Türkü Müslümanlara yönelik baskılardan ötürü Çin Dışişleri Bakanı Yi'ye endişelerini bildirdi.

MACRON: İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ENDİŞEYLE İZLİYORUZ

Emmanuel Macron, Pekin yönetiminin Doğu Türkistan'daki Uygur Türkü Müslümanlara yönelik baskıcı tutumunu ve Hong Kong'daki insan hakları ihlallerini endişeyle izledikleri mesajını verdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Birleşmiş Milletler, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerine yönelik yayımladığı raporda, yaklaşık 1 milyon kişinin zorla çalışma kamplarında tutulduğu ve milyonlarca insanın ceza kamplarında olduğunu bildiriyor.

Doğu Türkistan'daki milyonlarca Uygur Türkünün yakınları, dünyadaki pek çok ülkeden seslerini Çin'e duyurmaya çalışıyorlar. Zira bu insanların büyük bir çoğunluğu, yakınlarını Pekin yönetiminin asimilasyon ve baskı politikaları neticesinde yıllardır göremiyor ve haber alamıyor. Toplama kampı adı altında milyonlarca Doğu Türkistanlı ceza kamplarında hayatlarından endişe duyulur halde tutulurken; Çin ise bu kampların güya meslek eğitim kampları olduğunu iddia ediyor.

Çin
Doğu Türkistan
Emmanuel Macron

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar