Macron, Fransa ‘da Ulusal İmamlar Konseyi oluşumuyla, Müslümanları etkisiz kılmak istiyor

Elysee sarayından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'daki Müslüman liderleri bir araya getirerek, Fransa'daki Müslüman din adamlarına akredite verme ve gerektiğinde geri çekmekle sorumlu Ulusal İmamlar Konseyi'nin oluşturulmasını görüştü. İslam karşıtı söylemleri ile dikkat çeken Macron, ülkesindeki Müslüman liderlerden uymaları gereken ''Cumhuriyet değerleri tüzüğü'' adında bir tüzük hazırlamalarını istedi.

Kurultay

Macron'dan Müslümanları ''kontrol altına almak'' için yeni hamle

Fransa İslam karşıtlığının dozunu arttırdı. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Macron, muhataplarından Fransa İslam Konseyi ve onu oluşturan 9 federasyonun uyması gereken ''cumhuriyet değerleri tüzüğünü'' 15 gün içinde hazırlamalarını istedi.
Macron ayrıca tüzüğün cumhuriyet değerlerinin tanındığına, İslam'ın Fransa'da siyasi bir hareket değil bir din olarak tanımlandığına ve yabancı ülkelerle bağlantının sona ermesini şart koştuğuna dair bir onay içermesini de istedi.


Macron,  6 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı ülkesinde karikatür krizinin ardından Fransa'daki Müslüman liderlere, dini yabancı etkiden, radikal ve siyasi eğilimlerden arındırma kisvesi ile  uyguladığı baskıyı artırdı. Bu hamle ile Macron'un Fransa'daki Türkiye, Fas ve Cezayir'den gelen 300 yabancı imamın varlığını 4 yıl içinde sona erdirmeyi planladığı düşünülüyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar