Maaş zamları belli oluyor! En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Türkiye’de milyonlarca kişinin merakla beklediği memur zam oranı yarın açıklanacak. Açıklanması beklenen enflasyon oranıyla birlikte milyonlarca memurun yeni maaşları belli olacak.

Kurultay

Maaş zamları belli oluyor! En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Türkiye'de milyonlarca memur ve emekli yarın saat 10.00'da TÜİK tarafından açıklanacak maaşındaki artış oranının ne olacağını merakla bekliyor. Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla Temmuz ayından bu yana 6 aylık enflasyon rakamları kesinleşecek ve memur ve memur emeklilerinin enflasyon zammı da belli olacak. 6 aylık enflasyonun yüzde 4'ü aşan kısmı, yüzde 3'lük zam oranına eklenecek. Bu döneme ilişkin enflasyon farkı da yılın ilk ayında maaşlara yansıtılacak.
Ayrıca, memur maaş artışı, yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine, emekli doktorların ilave ödemelerine de etki edecek.

2021 EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI

TÜİK tarafından yarın saat 10.00'daaçıklanacak memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam Aralık ayı ve yıllık enflasyon rakamları ile belirlenecek. Aralık ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte Temmuz ayından bu yana 6 aylık enflasyon rakamları kesinleşecek ve memur ve memur emeklilerinin enflasyon zammı da buna göre belli olacak.

Merkez Bankasının son beklenti anketindeki yüzde 14.18'lik 2020 yılı enflasyon tahmini ile ortaya koyulan verilere göre yeni gelirler şöyle olacak:

EMEKLİ

En düşük emekli aylığı esnafta 2 bin 36, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 2 bin 410, memurda 3 bin 10 liraya yükselecek.

MEMUR

En düşük memur maaşı 3 bin 978 lira olacak. Eş yardımı 375,52, 0-6 yaş çocuk yardımı 82,60, 6 yaş üstü çocuk yardımı ise 41,30 liraya çıkacak. Eşi çalışmayan ve 6 yaş altı 2 çocuğu olan memura verilen 505,55 lira aylık 540,72 lira olacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar