"Libya halkı, her gün başına yağan füzelerden Türkiye sayesinde kurtulduğunu biliyor"

Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, Türkiye’nin Libya’nın yanında yer almasına katkı için destek gösterileri düzenlenmesi çağrısı yaptı. Müftü Giryani, “Libya hükumetinin Türkiye’nin Libya’ya yardımı nedeniyle karşısına çıkan koalisyona yönelik duruşunu takdir etmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.-

Kurultay

"Libya halkı, her gün başına yağan füzelerden Türkiye sayesinde kurtulduğunu biliyor"

GİRYANİ: LİBYA, TÜRKİYE'NİN DURUŞUNU TAKDİR ETMELİ

Sadık el-Giryani, Libya'da katıldığı yerel bir televizyon programında da konuşarak Libya içindeki sivil ve toplumsal tüm unsurların, Türkiye'nin Libya ile iş birliğini destekleyen kalabalık gösteriler düzenlemesi ve tüm bu unsurların yayınlayacakları açıklamalarla bu iş birliğine katkı sunması çağrısı yaptı.

Benzer haber: Türkiye'nin Libya'daki artan etkisi, ABD-Rusya hattını hareketlendirdi: Libya'da neler oluyor?

"LİBYA HALKI, HER GÜN BAŞINA FÜZE YAĞMASINDAN TÜRKİYE SAYESİNDE KURTULDUĞUNU BİLİYOR"

Giryani, "Trablus halkı 2-3 ay öncesine kadar neler yaşadığını, her gün başlarına füze yağdığını, sürekli korku içinde olduklarını ve bu durumdan çıkmalarına kimin yardımcı olduğunu biliyor. Bu nedenle hakkın, sahibine teslim edilmesi ve kalabalık gösteriler düzenlenmesi gerekir." diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN LİBYA İTTİFAKI MEŞRU VE HUKUKİ"

Giryani, Türkiye'nin Libya ile ittifakının meşru ve hukuki olduğunun altını çizerek, ülkedeki gayrimeşru müdahalenin Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerden geldiğini ve asıl kınanması gereken ülkelerin bunlar olduğunu kaydetti.

LİBYA'DA DURUM

Rusya'nın desteklediği Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Nisan 2019'da başkenti silah zoruyla ele geçirmek için milislerine saldırı emri vererek ülkesini şiddete boğmuştu.
Aradan geçen 14 aylık süre içinde Libya ordusu, başkentin tamamını ve ülkenin batısındaki temel ekonomik ve demografik alanları Hafter milislerinden arındırmıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar