Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yer alan ve 46 yılın ardından bir kısmı tekrar açılan Kapalı Maraş'ta değişim sürüyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Gazimağusa bölgesi içerisinde bulunan ve bir bölümü 8 Ekim'de kullanıma açılan Kapalı Maraş, bölgenin turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Kamuya ait Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümü açıldıktan sonra yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kurultay

Kapalı Maraş'ın çehresi değişiyor

KKTC'de 46 yıl aradan sonra açılan Kapalı Maraş'ın, bölgenin gözdesi olması yolunda önemli adımlar atılıyor. Maraş'ın açılan bölümünü, 8 Ekim'den bu yana 67 bin 500'e yakın kişi ziyaret etti. Bu süreçte Kıbrıs Rum kesimi ve diğer ülkelerden de çok sayıda turist bölgeyi gezdi. 


Bölgede geçen aydan bu yana çevre ve peyzaj düzenlemeleri yapıldı. Maraş'ta faaliyete geçen bisiklet yolu sayesinde bölgenin bisikletle de gezilebilmesi sağalandı. 8 ayrı noktaya da büfeler kuruldu. 


''İnsanların özel mülklerine dokunulmadı''


Açılıştan sonra yapılan faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, şubattan bu yana Kapalı Maraş'ın açılmasıyla ilgili çalışmaların hızlandığını, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen çalışmaların aksamadığını söyledi. 


Ayrıca Arter, 8 Ekim'den bu yana tahrip olmuş yolların tamir edilip kaldırımların çalışmalarının yapıldığını belirterek, "Bir şehirde olması gereken peyzaj, çevre düzenlemesi ve bitkilendirmeyle ilgili çalışmalar yapmış bulunuyoruz. Hemen bir anda yaşayan bir şehir yaratamazsanız. Ayrıca kesinlikle insanların özel mülklerine dokunulmamıştır. İdari konulardaki planlamalar yapılmadıkça, kimsenin evine ve özel mülküne dokunulmayacaktır." dedi.


KKTC'de 18 Haziran 2019'daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman bir ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar