Kuvvetli yağış ve soğuk uyarısı

Türkiye'nin büyük bölümünde görülecek yağışların Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi (Erzurum, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli, Bingöl), Hakkari, Bitlis, Muş,Şırnak ile sabah saaatlerinde Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Kayseri ve Sıvas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Kurultay

Kuvvetli yağış ve soğuk uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, sıcaklıklar İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Akdeniz ve Güney Ege'de 5 ila 7 derece azalacak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 3 ila 5 derece artacak.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, "Kuvvetli yağış ve soğuk hava uyarısı"nda bulundu.
Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yaptığı açıklamada, bugün ve yarın Doğu Karadeniz (Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt) ile Doğu Anadolu'nun Kuzey ve Doğusu'nda (Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak) kuvvetli olmak üzere Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ile Diyarbakır, Batman, Adıyaman ve Siirt çevrelerinde yağış beklendiğini bildirdi.

Yağışların yağmur ve sağanak şeklinde gerçekleşeceğine dikkati çeken Çağlar, şunları kaydetti: "Bolu, Kastamonu, Çankırı, Çorum, Amasya ve Eskişehir çevreleri ile Ankara'nın Kızılcahamam, Çamlıdere, Kazan, Çubuk ve Kalecik ilçelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Hava sıcaklığı bu gece ve yarın Akdeniz;in iç kesimleri (Isparta,Burdur, Kahramanmaraş ile Antalya, Mersin ve Adana'nın iç kesimleri) İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Kastamonu, Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat, Gümüşhane ve Bayburt) ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 6 ile 8 derece olmak üzere "hissedilir derecede" azalacak. Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege, (Afyon, Uşak ve Kütahya) İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde bu gece ve yarın sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek."

Bugün ve yarın Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde beklenen kuvvetli yağışların, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 6 ile 8 derece sıcaklık azalmalarına yol açacağını belirten Çağlar, buzlanma ve don olayı, taşkın, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuz şartlara karşı yurttaşları ve ilgilileri tedbirli olmaları konusunda uyardı.


Marmara için zirai don uyarısı

Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek olan Marmara Bölgesinde, üreticilerin dona karşı tedbirli olmaları istendi.

Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden "Zirai don Uyarısı" başlığıyla yapılan yazılı açıklamaya göre, bölge Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.
Bu kapsamda, bu akşamdan 18 Mart tarihine kadar gece saatlerinde, Marmara Bölgesinin kuzeybatısı ile güneydoğusunda (Bursa civarı), yükseklerde orta kuvvette don olayı bekleniyor.

Tarımsal faaliyetin olduğu bu bölgelerde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklıklar nedeniyle erken çiçeklenme ve meyve teşekkülü dönemindeki meyve, sebze ve fideleri yetiştiren çiftçiler ile serada üretim yapan yetiştiricilerin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerildi.

Açıklamada, 0 ile eksi 2.2 derece arasında hafif, eksi 2.2 ile eksi 4.4 derece arasında orta kuvvette ve eksi 4.4 dereceden daha düşük durumlarda ise kuvvetli don olasılığının bulunduğu kaydedildi.

 

Erzurum için uyarı

Erzurum Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, il genelinde etkili olması beklenen sağanak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yurttaşları su, sel baskınları ve soba zehirlenmelerine karşı uyardı.

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar