Kürt Peşmergeler, Türkmen şehri Tuzhurmatu'ya saldırdı: 4 şehit var, çatışma devam ediyor

Sincar bölgesine düzenlenen operasyonu fırsat bilen Talabaniye bağlı Kürt peşmergeler, Türkmen kenti Tuzhurmatu'ya saldırdı. Özdemir Hürmüzlü, son gelişmeleri aktarıyor...

Kurultay

Tuzhurmatu'da çatışma devam ediyor

Irak'ta IŞID terörün tırmanması ve Irak ordusunun dağılmasına neden olan olaylar zincirinin ardından içinde Türkmen gönüllü askerlerinin bulunduğu Haşd-ül Şabi silahlı halk Teşkilatı'n kuruldu. Ancak bu teşkilatın kurulması kabullenemeyen peşmergeler,  Türkmen şehri Tuzhurmatu'da gerginliği yol açtı.

Uzun süredir Kürt peşmergesi ile halk Teşkilat-ı arasında yaşandığı hakimiyet kavgası sonunda kanlı çatışmaya dönüştü. Bu sabah peşmergenin kontrol noktasında dur ihtarına uymayan Haşd-ül Şabi'nin önemli askeri kanatı olan Bedir Tugayları mensuplarına ateş açıldı ve çatışma çıktı.

Çatışmada iki tarafta ölü ve yaralı olmasının yanısıra çatışmalar ilçe merkezine de sıçradı. 10 Yaşında bir Türkmen çocuğu, sivil halkı hedef almaya başlayan keskin nişancıların atışı sonuncu şehit edildi.

Akşam saatlerine kadar süren Çatışmalar, Irak Türkmen Cephesi Selahattin il başkanlığı binasına da bazı kurşunlar isabet etti.

Ayrıca Çatışmada çok Sayıda sivil vatandaşlar kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Kaçıranlar Arasında Türkmenler'in önemli şairlerinde Cevdat Kazıoğlu var.

İki tarafın yetkililerin gerilimi durdurmak için ateş kes ilan edilmesine karar verse de ilçede gerginlik hat safhada.

Talabaniye bağlı Peşmerge güçleri geçen sene silahsız olan şehrin kontorlünü ele geçirmişti.

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar