Kültür Bakanı Yardımcısı Çam: ''KKTC kültürel faaliyetlerimizin tam göbeğindedir''

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Çam, KKTC'deki diğer kurumlarla iş birliği içerisinde Ada'daki faaliyetlerinin artırılacağını ve KKTC'nin yürütülen kültürel faaliyetlerinin tam göbeğinde olduğunu belirtti.

Kurultay

KKTC, Türk Kültürel Faaliyetlerinin Noktası


Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) diğer kurumlarla iş birliği içerisinde Ada'daki faaliyetleri artıracaklarını belirterek, "KKTC kültürel yürüttüğümüz faaliyetlerimizin tam göbeğindedir." dedi.


TÜRK HEYETİNDEN BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMININ 45. YILINA KATILIM
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 45. yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a eşlik etmek için KKTC'ye gelen Bakan Yardımcısı Çam basına yaptığı açıklamalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) genel ve Kıbrıs özelindeki çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


ÇAM 1983'TE ADADAN AYRILDI
Çam, Ortaokul ve lise eğitimini KKTC'de aldığını hatırlatarak Lefkoşa Türk Maarif Kolejinden mezun olduğunu, bundan dolayı KKTC'nin kendisi için ayrı bir yeri bulunduğunu 1983'te Ada'dan ayrıldığını ama hiçbir zaman buradan kopamadığını vurguladı.


ADADAKİ FAALİYETLER ARTACAK
Milletlerin birbiriyle yakınlaşması ve müşterek ilişkiler geliştirmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Çam, Türkiye ile KKTC gibi aynı hedef, acı, mutluluk ve duyguları paylaşan toplulukların birbirine aktarması gereken konularının kendi faaliyet alanlarında bulunduğunu belirtti.
Çam, yeni süreçte KKTC ile müzik, güzel sanatlar, tiyatro, opera, bale ve kütüphane gibi alanlarda daha etkin ortak çalışmalar yapacakları bilgisini paylaşarak, şunları söyledi:
"Bunun bir kısmını iki ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlıkları aracılığıyla yapacağız ve ortak çalışmalar olacak. Öte yandan YEE'nin buradaki ofisi kanalıyla çalışmalarımızı yapacağız. KKTC'deki diğer kurumlarla iş birliği içerisinde Ada'daki faaliyetlerimizi artıracağız. KKTC kültürel yürüttüğümüz faaliyetlerimizin tam göbeğindedir."


KKTC 500 YIL ÖNCE ANADOLU'YA GELEN TÜRK MİRASI
Çam, KKTC'nin 500 küsur yıl önce Anadolu'dan bu topraklara gelmiş ecdadın manevi mirası içinde yer aldığını, Türkiye ile KKTC'nin pek çok ortak değer taşıdığını kaydetti.


''KIBRIS'A SADECE KKTC OLARAK BAKILMAMALI''
Kıbrıs'a bugün sadece "KKTC" olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Çam,  "Kıbrıs, öncelikli olarak Türk kimliğiyle ve Anadolu'dan gelen ecdadımızın aziz mirasıyla yaşadığı, çok geniş kitle ve çeşitliliğe sahip kültür adasıdır. Dolayısıyla bu karşılıklı etkileşimde hem Kıbrıs'ın hem de Türkiye'nin birbirine sağlayabileceği pek çok noktada kültürel zenginliğin olduğunu düşüyorum." diye konuştu.
Çam ''Akdeniz'den gelen kültürel zenginliğe sahip KKTC'yi, Türkiye ve diğer ülkelerde yaşayan KKTC'li kardeşlerimizle buluşturacak etkileşim faaliyetleri üzerinde çalışıyoruz'' dedi.


TÜRK DİLİ ÖĞRENİLİYOR
Çam, YEE'nin, KKTC gibi Türkçe konuşulan bir bölgede, Türk dilinin daha çok yabancı öğrenciler arasında yaygınlaşması için çalışmalar yaptığı bilgisini paylaştı. Ada'ya eğitim için gelen uluslararası öğrencilerin, Türk dilini öğrenme hedeflerine işaret eden Çam, bu konuda YEE ve üniversitelerin açtığı kursların önemine vurgu yaptı.


KKTC AMBARGO'YA MARUZ
Kıbrıs davasının, her ne kadar Türkiye'nin de destekleriyle güçlü şekilde dünyaya duyurulsa da bugün Kıbrıs Türkünün büyük haksızlara maruz kaldığını die getiren Çam, Ticaret erbaplarının uyguladıkları zorluklar ihracatta, insan kaynaklarını ve uluslararası hava yollarını kullanmada, bu gibi birçok noktada burada yaşayanların dünyada tam manasıyla anlaşılmaması ve haklarının iade edilmemesiyle ilgili bir gerçeğin olduğunu kaydetti.
Bu durumunsadece kültürel faaliyetlerle anlatılacak bir alan olmadığına değinen Çam,''Burada kamu diplomasisi kanalımızla, bakanlığımızın bütün imkanları ve gücüyle buradaki çalışmaları dünyaya en güzel şekilde aktarılmasına dikkat ediyoruz." dedi.


''TÜRKİYE DOĞRU ANLAŞILMIYOR''
Çam, Türkiye'nin turizm potansiyelini başarılı ve profesyonel şekilde tanıtmak üzere Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulma sürecinin tamamlandığına da değindi.
Ajansın dolaylı olarak KKTC'nin de turizm potansiyeli ve kapasitesinin gelişmesinde rol alacağını belirten Çam, "Çünkü başta FETÖ belası olmak üzere pek çok noktadaki lobilerin Türkiye üzerinde yaptığı olumsuz propagandalar neticesiyle Türkiye doğru şekilde anlaşılmamaktadır, hakkında itham ve iftiralarla karşı karşıya kalmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
Çam, bunun dolaylı da olsa Kıbrıs'a yansıdığını belirterek, "Doğru tanıtım yapılarak, Kıbrıs ve Türk turizminin karşı karşıya kaldığı tehlikeyi tersine çevirebilmek mümkün." dedi.


YILIN 12 AYINI KAPYACAK KÜLTÜR TURİZMİ
Türkiye ve KKTC'deki turizmin tanıtımında deniz, kum ve güneş üçlemiyle sınırlı kalınmayacağını dile getiren Çam, aynı zamanda ajansla yılın 12 ayını kapsayacak kültür turizminin etkili şekilde yapılacağını söyledi.


TÜRKEŞ MÜZESİ, ''ANLAMLI BİR PROJE OLDU''
Çam, yakın zamanda merhum siyasetçi Alparslan Türkeş'in evinin müzeye çevirilmesine ilişkin,''Devletimize hizmet etmiş devlet adamlarının anılarının yaşatılması, eserlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında merhum Alparslan Türkeş'in evinin müzeye dönüştürülmesi anlamlı bir proje oldu." dedi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar