Kül bulutu bilmecesi: İki kurum iki farklı açıklama!..

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kül bulutlarının Türkiye'den uzaklaştığını, iç hat seferlerinin normal olarak yapıldığını açıklarken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ise saat 15.00'ten itibaren Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde uçuşların 4 saat boyunca yasaklandığını bildirdi.

Kurultay

Kül bulutu bilmecesi!..

SHGM'den yapılan açıklamada, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması sonucunda oluşan volkanik kül bulutlarının Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında görülebileceğinin tahmin edildiğinin açıklandığı anımsatılarak, şöyle denildi:

"EUROCONTROL ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda, önümüzdeki 24 saat dilimi içerisinde volkanik küllerin rüzgarların etkisiyle okyanus üzerine doğru çekileceği, bununla birlikte kısmi olarak İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya'yı içine alan Orta Avrupa hava sahalarında seyredeceği tahmin edilmektedir. Bugün itibariyle bahse konu volkanik kül bulutları Türkiye'den uzaklaşmıştır. Türkiye hava sahasında her hangi bir kapalılık bulunmamakta olup, iç hat seferleri normal olarak yürütülmektedir."

Açıklamada, dış hat seferleri ile ilgili olarak ise tüm işletmelerin sefer düzenleyeceği ülke ve hava sahalarıyla ilgili yayımlanan NOTAM ve SIGMET'ler de dahil olmak üzere konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri konusunda uyarıldı.

DHMİ açıklaması

DHMİ'den yapılan açıklamada ise, "İzlanda'daki volkanik aktivite yeniden Atina-Sofya-İstanbul FIR'larını etkilemeye başlamış olup, Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde yerden 20 bin feet'e kadar olan sahada saat 15:00 itibariyle 4 saatlik bir zaman süresince uçuş yasağı getirilecek. Ayrıca, Çanakkale Havaalanı iniş-kalkış trafiğine kapatılacaktır" denilmişti. 

 

Kazablanka uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi

İzlanda'daki volkanın yaydığı kül bulutları nedeniyle Türk Hava Yollarının (THY), Kazablanka uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.

Alınan bilgiye göre, THY'nin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan bugün saat 16.35'te yapılması gereken TK 8827 Kazablanka seferi ile Kazablanka'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na saat 15.35'te yapılması gereken TK 8828 ve saat 21.15'te yapılması gereken TK 618 seferleri, kül bulutları nedeniyle iptal edildi.

Öte yandan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin, saat 15.00'den itibaren Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde 4 saatlik bir zaman süresince uçuş yasağı getirmesine karşın, Atatürk Havalimanı'ndaki uçuşlarda sefer iptali olmadı.
 

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar