Kül bulutu Atatürk Havalimanı'nıda vurdu

İzlanda'da Eyfyallayöküll yanardağının faaliyete geçmesiyle ortaya çıkan ve Avrupa'da hava trafiğini durduran kül bulutları, Atatürk Havalimanı'nda da uçuşların durmasına neden oldu.

Kurultay

Kül bulutu Atatürk Havalimanı'nıda vurdu

Yolcular battaniyeler üzerinde biraz olsun uyuyup dinlenmeye çalışırken havalimanında bulunan BTA Catering şirketi de yolculara kahvaltı yapabilmeleri için çay ve tost ikram etti.

Avrupa ülkelerine yapılması planlanan uçuş seferlerinin iptallerine yenileri eklenmeye de devam ediyor.

Atatürk Havalimanı'ndaki bilgilendirme panosu, adeta iptal edilen seferlerle doldu.

Londra, Frankfurt, Varşova, Birmingham, Göteborg, Kopenhag, Helsinki, Paris, Berlin, Stokholm, Hamburg, Düsseldorf, Amsterdam, Stutgart, Brüksel, Münich, Riga, Nurnberg, Oslo, Köln, Mançester, Hannover, Varşova, Viyana seferlerinin uçuşları dünden beri durdurulurken, kül bulutlarının etkisini artırması ile birlikte bunlara bugün de Zürih, Milano, Cenevre, Prag, Kişinev, Lyon, Lubyana seferleri eklendi.

Dünden beri; İngiltere, İrlanda, Norveç, İzlanda, İskoçya, Finlandiya, İsveç, Letonya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Polonya, Almanya ve Fransa hava sahalarını uçuşa kapatırken İtalya'nın kuzeyi, İsviçre, Slovenya, Moldova, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde bugün kül bulutlarından dolayı olumsuz olarak etkilenen ülkeler listesine dahil oldu.

Ulaştırma Bakanı: "Doğrudan etkilenmiyoruz"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle 11 ülkede havaalanlarının uçuşa kapatıldığını, Antalya'dan da dün 50 uçağın kaldırılamadığını söyledi.

Türkiye'nin bu patlamadan doğrudan etkilenmediğini belirten Yıldırım, "Ancak 11 ülkede havaalanları, bu küllerin ve yabancı cisimlerin hava meydanlarına, pistlerine olumsuz etkilerinden dolayı uçuşa kapatıldı. Uçuşa kapatılınca, örneğin dün Antalya'dan 50 uçak kaldırılamadı. Benzer şey İstanbul'da da var, başka meydanlarımızda da var" dedi.

Uçuş iptalleri nedeniyle ülkelerine dönemeyen misafirlere gereken ev sahipliğinin gösterildiğini vurgulayan Yıldırım, "Bu zorunluluktan kaynaklanan bir şeydir. Yapacak bir şey yok. İnsanların can ve mal emniyeti bizim için her şeyin önünde gelir. Oradan gelen uyarılara göre tekrar program, planlama gözden geçirilir" diye konuştu.

Toz bulutlarının Türkiye'ye hafta içi geleceğinin öngörüldüğüyle ilgili bir soru üzerine de Bakan Yıldırım, "'Bizdeki bilgilere göre şu anda bir tehlike söz konusu değil ama her türlü gelişmeye karşı da tedbirlerimizi alıyoruz" dedi.

Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar