Kül bulutu 20 Nisan'da Türkiye'de

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İzlanda'daki volkan patlamasıyla oluşan kül bulutlarının 20 Nisan Salı günü Türkiye'yi etkilemesi beklendiği ifade edilirken, etkilenmede ülke genelinde beklenen yağışların avantaj olacağı belirtildi.

Kurultay

Kül bulutu 20 Nisan'da Türkiye'de

Çağlar, Genel Müdürlükte düzenlediği basın toplantısında, yanardağ patlamasının Türkiye'ye olası etkileri hakkında bilgi verdi.

İzlanda'daki patlamanın ardından oluşan küllerin 15 Nisan'dan itibaren Orta Avrupa'ya doğru yayılma eğilimi gösterdiğini anlatan Çağlar, bu kül bulutunun içinde sülfür dioksit gibi kimyasalların da olduğunu, bunun astım ve benzeri solunum yolu hastaları için tehlike arz ettiğini söyledi.

Çağlar, kül bulutunun izleyeceği muhtemel yollar hakkında bilgi verirken, rüzgar etkisine bağlı olarak bu yolların farklılıklar gösterebileceğini belirtti.

Eldeki verilere göre, kül bulutunun Balkanlar'a kadar etkili olacağını ifade eden Çağlar, "Altı saatte bir gelen meteorolojik verilere göre, kül bulutunun bugün ve yarın ülkemizi etkilememesini bekliyoruz. Kül bulutu, Pazartesi gecesinden itibaren Türkiye'ye yönelmeye başlıyor. Rüzgar akışı bu şekilde devam ederse, 20 Nisan Salı gününden itibaren kül bulutunun Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerini az da olsa etkileyeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Çağlar, meteorolojik olayların beklentileri doğrultusunda gelişmesi halinde bu sonuçların gerçekleşeceğini bildirerek, verilerin değişmesi durumunda kamuoyunu yeniden bilgilendireceklerini kaydetti. Önümüzdeki hafta içinde yağış değerlendirmesinde de bulunan Çağlar, Ankara için bu akşam yağış beklendiğini söyledi.

Çağlar, yarın Ege, Marmara'nın doğusu ve Güneydoğu Anadolu hariç ülke genelinde yağış beklendiğini, Pazartesi günü de Ege, Marmara, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in yağışlı olacağını söyledi.

Salı günü durum

Toz bulutunun az da olsa etkili olmasının beklendiği 20 Nisan Salı günü ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz hariç ülke genelinde yağış olacağını tahmin ettiklerini belirten Çağlar, yağışların toz bulutunu yere indirmede etkili olduğunu, bunun toz bulutunun solunum hastaları için taşıdığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırabileceğini kaydetti.

Çağlar, 21 Nisanda da ülke genelinde yağış beklendiğini bildirdi. Bir gazetecinin, "Çeşitli meteoroloji uzmanlarının toz bulutunun bugün ve yarın Türkiye'de etkili olacağı yorumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Çağlar, "Biz, bunu modellere, rüzgar durumuna göre söylüyoruz. Onlar da model çıktılarıyla konuşuyorsa, görmek isteriz. Göndersinler, karşılaştıralım" dedi.

Çağlar, Salı günü gerçekleşecek yağışların asit yağmuruna neden olup olmayacağı, bunun sağlık açısından yaratacağı sıkıntılara ilişkin soru üzerine de, "Toz bulutunun asılı kalması daha kötü. Ama bunu solunum yolu hastaları için söylüyoruz. Asit yağmurlarına dikkat edilmeli" karşılığını verdi.

Toz bulutunun içindeki sülfür dioksitin sülfürik asite dönüşebileceği uyarısında da bulunan Çağlar, "Bununla temas edilmemesi gerekir. Zannediyorum Sağlık Bakanlığı da bu konuda detaylı bilgiyi verecektir" diye konuştu.

Çağlar, Salı günü Türkiye'de hava ulaşımının etkilenip etkilenmeyeceği yönündeki soru üzerine de, böyle bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar