KTMM üyeleri, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikaları Bakanı ile görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri, 23 Haziran 2020 tarihinde Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikaları Bakanı  Oleksandr Tkaçenko ile bir araya geldi. 

Kurultay

KTMM üyeleri, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikaları Bakanı ile görüştü

Görüşmeye; KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyesi Gayana Yüksel, Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının eski Müdürü Elmira Ablâlimova, KTMM Başkan Yardımcısı Tetyana Tereşçenko'nun katıldığı bildirildi.

HANSARAY'IN KORUNMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklamada bulunan KTMM Başkanı Refat Çubarov, "Görüşme sırasında ikili ilişkilerin derinleşmesi konusu müzakere edildi. Bunlar arasında, 2021 yılında ünlü yazar, çevirmen, Türkolog ve Sami dilleri uzmanı Agatangel Krımskiy'in doğumunun 150. yıl dönümünü devlet düzeyinde kutlama konusu tartışıldı. Ayrıca Kırım Tatar halkının temsilcileri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da işgalciler tarafından Kırım Tatar milli mirası Hansaray'da yürütülen sözde restorasyon çalışmaları ve Hansaray'ın korunması konusuna da dikkat çekti. KTMM üyeleri tarafından, Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkına ulusal statüsü verilmesi ve başka ilgili bakanlıklarla birlikte Hansaray'ın UNESCO listesine dahil edilmesi için çalışmaların artırılması teklif edildi." diye bildirdi.  

KÜLTÜREL MİRASLAR KONUSUNA ÖNEM VERİLDİ

Görüşmede ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığı, Kırım'ın işgali ve Kırım'da kültürel miras korunması konusuna önem verildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar