KTMM üyeleri, AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserine Kırım Platformu Zirvesine davet etti

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, yeni seçilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdurahmanov (Kairat Abdrakhmanov) ile bir görüşme yaptı. Çubarov ile Abdurahmanov, işgal edilen Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarının durumunu ele aldı.

Kurultay

KTMM üyeleri, AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserine Kırım Platformu Zirvesine davet etti

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, bugün yeni seçilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdurahmanov ile görüştü. Çubarov'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, çevrim içi düzenlenen görüşmeye Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev ve Eskender Bariyev, Ukrayna milletvekilleri Ahtem Çiygöz ve Rüstem Umerov'un yardımcıları da katıldı.

Görüşmede Kairat Abdurahmanov, AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri olarak belirlediği hedefleri ve temel görevleri hakkında konuştu. Ayrıca Abdurahmanov, AGİT Ofisi ile KTMM arasında daha fazla iletişim kurmak için nelerin yapılabileceğini açıkladı.

KIRIM'DAKİ RUS BASKISI İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev ve Eskender Bariyev, Rus işgali altında bulunan Kırım'daki durum hakkında bilgi vererek, yarımadada yaşayan Kırım Tatarları ve etnik Ukrainlere yönelik baskıları anlattı. Kırım Tatar halkının temsilcileri, özellikle Rusya'nın Kırım'ın demografik yapısını değiştirmeye yönelik politikasına dikkat çekti.

KIRIM ZİRVESİNE DAVET

Kırımoğlu, Abdurahmanov'u ağustos 2021'de Kıyiv'de düzenlenmesi planlanan Kırım Platformu Zirvesine davet etti. Görüşme sonunda taraflar, çevrimdışı da dahil olmak üzere düzenli olarak toplantı yapma konusunda anlaşmaya vardı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar