Kronik rahatsızlığı olanlar kışın dikkat!

Kışın gelmesiyle artan soğuklar beraberinde birçok hastalığı da getirdi. En çok risk altında olan kişiler ise kronik rahatsızlığı olanlardır. Kışın gribal enfeksiyondan korunmak için grip aşısını yaptırmak ve sağlıklı beslenmek gerekir.

Kurultay

Kronik hastalığı olanlar kışın dikkat!


Mevsim geçişlerinde vücudun savunma mekanizmasında düşüş görülür. Bu da vücudun direncini düşürerek, bazı hastalıkları tetikler. Özellikle de gribal salgınlara neden olur. Grip virüsleri birçok insanı etkilemesinin yanı sıra özellikle kronik hastalığı olan kişiler için daha fazla risk oluşturur. Grip virüsü, kalp hastalığı, hiper tansiyon ve şeker gibi kronik hastalık grubunda çok daha hızlı ilerleyerek zatürreye dönüşebilir. Hatta zatürre ilerleyen zaman içerisinde ağırlaşarak, ölüme sebep olabilir. Bu yüzden hekimler tarafından kronik hastalığı bulunanlara, 65 yaş üstü kişilere ve küçük çocuklara grip aşısı önerilir.

ANİ DEĞİŞEN SICAKLIK DEPRESYONA YOL AÇABİLİR

Ani değişen sıcaklık ve nem oranı yüzünden kişilerde uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve depresyonun da sıkça görülür ve bu psikolojik ve hormonal dengeleri bozar. Dışarıdaki sıcaklığı hissetmek ve algılamak her insanda farklılık gösterir. Yani fizyolojik nedenlere psikolojik etkenler de eklendiğinde, hissedilen sıcaklık kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yüzden kış mevsimini daha rahat atlatabilmek için düzenli spor yapmak gerekir. Spor bağışıklık sistemini güçlendirerek, mevsim geçişlerini daha rahat atlatabilmenizi sağlar.

YEMEK SAATLERİNİZE SADIK KALIN

Sadece sağlıklı besinler tüketmek önemli değil, bunları düzenli tüketmek de önemlidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin yiyecekler tüketilmeli ve yemek saatlerine sadık kalarak, yemeklerden önce su tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, yemeklerden önce de eller mutlaka yıkanmalıdır.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar