KrımSOS teşkilatından Kırım'da kaçırılan aktivistler hakkında kapsamlı rapor

KrımSOS teşkilatı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da ortadan kaybolan kişiler ile ilgili bir rapor hazırladı. 1 Aralık 2020 tarihinde Kıyiv'de sunulacak olan rapora göre, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiği tarihten bu yana yarımadada kaçırılan ve ortadan kaybolan 15 kişinin bulunduğu kaydediliyor.

Kurultay

KrımSOS teşkilatından Kırım'da kaçırılan aktivistler hakkında kapsamlı rapor

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de KrımSOS teşkilatı, Kırım'ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kaçırılan ve ortadan kaybolan kişilerle ilgili büyük bir araştırma gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmada işgal edilen Kırım'da 2014-2020 yılları arasında meydana gelen kaçırılma vakaları hakkında bilgiler yer almakta.

KrımSOS teşkilatının sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "KrımSOS, '2014-2020 yılları arasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da kaçırılan kişiler' isimli yeni bir rapor sunuyor. Uzun zamandır gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonuçlarını sunmaya hazırız." ifadesine yer verildi.  

KRIMSOS: KAÇIRILANLARIN HEPSİ AKTİVİST

Araştırmada yer alan 15 kişinin tamamı Ukrain ve Kırım Tatar aktivistlerden. Ayrıca 15 kişiden 11'inin ortadan kaybolduğu olaylarla ilgili, Rus devlet kurumlarının veya Rusya tarafından kontrol edilen grupların ilgisi olduğuna dair kanıtlar mevcut olduğu da ifade edildi.

KAYBOLANLARLA İLGİLİ NORMAL SORUŞTURMA DA YAPILMADI

KrımSOS'a göre, Kırım'daki 15 zorla kaybetme vakasının hiçbirine yönelik etkili bir soruşturma yapılmadı.

KRIMSOS DETAYLI BİR ARAŞTIRMA YAPTI

Teşkilat, Kırım'daki zorla kaybetme vakalarını incelemek için hazırladığı rapor, kaçırılan kişilerin akrabaları ve avukatların ifadelerin ve tanıklardan alınan bilgilerin yanı sıra Ukrayna kolluk kuvvetlerinin açık kaynaklardan gelen verilerini içeriyor.

Açıklamada, aktivistlerin Kırım'daki kaçırılan kişiler hakkındaki tüm bilgileri toplayıp güncellemesinin yanı sıra, bu vakaları uluslararası insancıl hukuk, uluslararası ceza hukuku ve uluslararası insan hakları açısından da inceledikleri belirtildi. Rapor sunumu 1 Aralık 2020'de Kıyiv'de yapılacak. 

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar