Kosova'nın Fjala Partisi Başkanı Gezim Kelmendi'den Osmanlı'ya övgü

Kosova'nın Fjala (Söz) Partisi genel başkanı Gezim Kelmendi, Kosova'nın fethi'nin yıl dönümünde Sultan Murad'ı ve Osmanlı'yı övgüyle andı.

Kurultay

Gezim Kelmendi: Teşekkürler Sultan Murad

Kelmendi yaptığı paylaşımda "Kosova ve Sırbistan'da yaşayan sırplar, 1389 yılında Gazimestan'da Sırp ile Osmanlı ordularının savaş yıl dönümünü kutluyor. 1389 yılında Sultan Murad komutasındaki Osmanlı orduları, Car Lazar liderliğinde Sırp orduları ile Kosova'da karşılaştı. Bu savaşı Sultan Murad kazanarak, Çar Lazarı yendi ve zulüm altında olan Arnavutları özgürlüğe kavuşturdu. Arnavut halkı da İslam dinini kabul ederek Osmanlı'nın bir parçası oldu. Çar Lazar döneminde ezilen bir halk olan Arnavutlar, Osmanlı'da önemli roller üstlendi. Arnavutlar bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda üst kademelerde hizmet etti. Bugün bu mağlubiyeti kutlayan sırplar yerine, 600 yıl özgürce yaşadığımız için biz Arnavutlar kutlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Sultan Murad Han'a minnettarlığını ifade eden Gezim Kelmendi,"Teşekkürler Sultan Murad. Allah bizleri Cennette kavuştursun ve bizlere özgürlüğü getirdiğiniz için teşekkür etmeyi nasip etsin"  dedi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar