Koronavirüs nedeniyle Çin'e dava açılabilecek!

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle Çin’e dava açılabilir.

Kurultay

Koronavirüs nedeniyle Çin'e dava açılabilecek!

Birleşik Krallık'ta yayımlanan bir rapora göre, Çin'in koronavirüs konusunda ihmalleri ispatlanırsa bir çok ülke ve kişiler tazminat davası açabilecek.

Çin hükumetinin koronavirüs salgınını uzun süre dünya gündeminden saklaması ve yeteri kadar önlem almaması sebebiyle, koronavirüs tüm dünyaya yayılarak binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Bazı ülkelerin sağlık sistemleri çökerken, bazı ülkelerde morglar tam kapasiteye ulaştı. Sosyal izolasyon amacıyla evlere kapanan kişiler nedeniyle çoğu ülkede üretim ciddi zarar gördü. Bu gibi nedenlerden dolayı Çin'in virüsü uzun zaman boyunca gizlemesi ve ihmalkarlığı tartışmalara neden oldu.

ÇİN'İN SORUMLU TUTULDUĞU BİR RAPOR HAZIRLANDI

Birleşik Krallık'ta ise Henry Jackson Derneği, Çin'in salgın nedeniyle ekonomik zararlardan sorumlu tutulduğu bir rapor hazırladı. Raporda Çin'in koronavirüsün insandan insana bulaşma delilini 3 hafta sakladığı iddia edildi. Ayrıca Çin'in insanların beslenmesindeki hayvansal kaynaklı viral konakçı türlerin tüketilmesini yasaklamaması ihmal maddeleri arasında yerini aldı.

ABD KORONAVİRÜS İÇİN DAVA AÇTI

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) avukatlar bir araya gelerek, Çin'e karşı 20 trilyon dolarlık koronavirüs davası açtı. Dava gerekçisi olarak Çin'in bu virüsü ürettiği ve bunu da bir biyolojik silah olarak tüm dünyaya karşı kullanması öne sürüldü.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar