Kolombiya-FARC barış anlaşması referandumda reddedildi

Kolombiya hükumeti ile terör örgütü Kolombiya Devrimci Güçler Ordusu (FARC) arasındaki barış görüşmelerinin referandumunda halk yüzde 50.24 ile hayır dedi. Peki şimdi ne olacak?

Kurultay

Kolombiya-FARC referandumunda şok!

Kolombiya hükumeti, ülkede 52 yıldır terör örgütü "Kolombiya Devrimci Güçler Ordusu" FARC ile süren mücadeleyi sonladıracak barış anlaşmasını referanduma götürdü. Ancak halk, bu konuda ikiye bölündü, evet ile hayır oyu verenler kafa kafaya çıktı. Hayır oyları yüzde 50.24, evet oyları ise yüzde 49.78 oldu.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki, rakamlar tam tersi olsa yine referandumda halkın onayını almış olmayacaktı. Anlaşmanın geçerli olması için evet oyları en az yüzde 13 fark atması, yani en az 63'e 37 olması gerekiyordu. 

Öte yandan referanduma katılım oranı oldukça düşük seviyede yüzde 37'de kaldı.

B Planı henüz yok

Barış görüşmeleri süresince popülaritesi iyice artan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos tam bir hayal kırıklığı yaşarken, şimdilik bir B planının olmadığı anlaşılıyor.

Konunun diğer muhattabı FARC'dan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Bu günkü sonuçlar siyasi haretimizin hedeflerinin ne kadar kadar güçlü olduğunu göstermektedir. FARC, barıştan yana olmaya devam edecek ve tekrar barış müzakeresine oturacak, silahın değil sözlerin gücünü kullanacaktır."

Peki şimdi ne olacak?

Ülkede anlaşma görüşmelerini başlatan sol hükumet ve diğer sol partilerin oyu yüzde 65 civarındayken, referandumda yüzde 15 kayıp olması, sol düşüncenin de ikna edilemediğini gösteriyor. Referandumda barış anlaşmasındaki çoğu maddeye karşı çıkan sağcı partiler adeta zafer kazanmış durumda. 

Reddedilen barış anlaşmasındaki maddeler tekrar hükumet ve FARC arasında Küba'da müzakere edilecek ve anlaşma yeni haliyle tekrar referandumla halkın onayına sunulacak. 

Halk neden kabul etmedi?

Yaklaşık 52 yıl süren savaş ülkeyi yıpratmakla beraber, 220 bin insanın da hayatına mal oldu. Bunun yanında adam kaçırmalar, esir tutmalar, hırsızlık, gasp gibi suçlar da ağır şekilde işlendi. Halkın büyük bölümü, FARC militanlarının sadece silahlarını bırakarak sosyal hayata öylesine entegre olmasına karşı çıkıyor ve suçluların cezalandırılmasını istiyor. Kısacası halk, FARC'a çok fazla taviz verildiğini ve önce adaletin sağanmasını istedi.

FARC: 1964'te kuruldu

FARC, 1964'te Manuel Marulanda tarafından Kolombiya Komünist Partisi'nin askeri kanadı olarak, toprak sahibi olmayan köylülerin haklarını zengin sınıflara karşı savunmak amacıyla kurulmuştu. Amacı, ülkede yönetim sistemini değiştirerek sosyalist bir rejim kurmak. 

Örgütün 7 ile 8 bin arasında üyesi olduğu tahmin ediliyor. 50 yıldan fazla bir süredir isyanın sürdüğü ülkede, 220 bine yakın insan öldürüldü. Ülkede 2008 yılında düzenlenen operasyonlar sonucu üç önemli FARC lideri öldürülmüştü.

Uyuşturucu gelirleriyle ayakta kalan silahlı örgüt ile uzlaşı sağlanması için yapılan görüşmeler örgütün kurulduğu 1964 yılından bu yana hep başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Varılan son anlaşmaya ise halkın yüzde 50.2'si referandumda 'hayır' dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar