KKTC'de darbe karşıtı 'Demokrasiye Destek Mitingi' düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin başkenti Lefkoşa'da düzenlenen Demokrasiye Destek Mitingiyle Türkiye'deki 15 Temmuz gecesi darbe girişimi kınandı.

Kurultay

Yavruvatan'da darbe protestosu

Demokrasiye Destek Platformu'nun, darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla Lefkoşa'daki Sarayönü Meydanı'nda düzenlediği "Demokrasiye Destek Mitingi"ne KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Mitingde "Her şey vatan için", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı; "Demokrasiye sahip çıkıyoruz", "Darbelere hayır, demokrasiye evet" pankartları açıldı. Türkiye ve KKTC bayrakları yanında ulu önder Atatürk'ün fotoğraflarının da yer aldığı Lefkoşa Sarayönü'nde yer alan miting, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren şehitler ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Mitinge, Başbakanı Binali Yıldırım da telekonferans yoluyla katıldı ve halka seslendi.

TÜRKEŞ: "DEMOKRASİYE DESTEK VEREN KIBRIS TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDERİM"

KKTC'de düzenlene Demokrasi mitingine katılan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, yaptığı konuşmada Türkiye'deki demokrasiye destek veren Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti. Kıbrıs'taki müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanması temennisinde bulunan Türkeş, Demokrasiye destek mitinginde açılan Türkiye ve KKTC bayraklarını görmekten memnun olduğunu söyledi.

Türkiye'de 15 Temmuz'da bir girişim olduğunu vurgulayan Türkeş, girişimin sapkın bir dini grubun, yapının bir dikta rejimi kurmak üzere terör kalkışması, yönetime el koyma kalkışması olduğunu söyledi. Aklı vicdanı olanın, başkalarının aklıyla kendi halkını tehlikeye atmasının söz konusu olmadığın ve cezasını çekeceklerini söyleyen Türkeş, bu girişime katılanların cezasının büyük olduğunu vurguladı.

MUHALEFETE VE MEDYAYA TEŞEKKÜR

Türkiye'deki kalkışmaya karşı tüm kesimlerin muhalefetiyle, iktidarıyla dik duruş sergilediğini, demokrasiye destek verdiğini belirten Türkeş, Türkiye'deki muhalefet ile Türk medyasına teşekkür etti. Medyanın hiç korkmadan ve boyun eğmeden demokrasiye sahip çıktığını aktaran Türkeş, bu süreçte demokrasiyi savunan, destekleyen herkesin övgüyü hak ettiğini vurguladı. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünün 15 Temmuz'da et ve kemiğe büründüğünü vurgulayan Türkeş, en büyük övgüyü ise Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın çağrısıyla tanklara, toplara, uçak ve helikopterlere karşı çıplak eliyle yollara meydanlara çıkan Türk milletinin hak ettiğini vurguladı. Darbe girişimi sırasında şehit olanları da anan Türkeş, şehit ailelerine sabır ve başsağlığı diledi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş KKTC halkına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını da iletti.

"Kıbrıs Türk halkı Türkiye'nin her zaman güçlü olmasını istiyor"

Meydanı dolduran Kıbrıslı Türklere teşekkür eden KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün de,Kıbrıs Türk halkıyla gurur duyduğunu söyledi.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün de Kıbrıs Türk halkının 1974'te Yunan darbesini gördüğünü ve çok acılar çektiğini, yıllarca direndiğini ve Türkiye'nin desteğiyle bugün egemenliğini sürdürdüğünü belirterek bugün Türkiye'nin de demokrasisine, devletine sahip çıktığını, Kıbrıs Türk halkının da şimdi daima yanında olan Türkiye'ye destek verdiğini söyledi.

Özgürgün, FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu ve ülkede de her türlü faaliyetinin yasaklandığını vurgulayarak, bu karara her kesimden destek geldiğini söyledi.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar