KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Üstel: Kuzeye gelen turistler Rum tehdidi altında

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, "Rum tarafından gelen turistler kuzeye geçerken de Rum tehdidi altındadır." dedi.

Kurultay

Kuzeye gelen turistler Rum tehdidi ile karşılaşıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, basın mensuplarının yönelttiği soruları cevaplayaarak KKTC'nin turizmden beklentileri ve anavatandan gelecek turistlere ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu.

''KKTC'NİN TANITIMINDA TÜRKİYE HARİCİNDE SIKINTILAR VAR''
Bakan Üstel, KKTC'nin Türkiye haricindeki tanıtımında ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.
Üstel, "Diğer ülkelerde KKTC'yi tanıtırken büyük bir Yunan ve Rum lobisiyle karşı karşıyayız. Bunların yanında ulaşımda ciddi zorluklar çekiyoruz. Ulaşımdaki sıkıntılar sonucu bilet fiyatlarının yükselmesi, üçüncü ülkelerden gelen yolcunun Türkiye'de inmesi büyük bir zaman kaybına neden oluyor." diye konuştu.

''RUM TARAFI, AVRUPA'NIN ŞIMARIK ÇOCUĞU''
Üstel, Rum tarafını "Avrupa'nın şımarık çocuğu" olarak niteleyerek, şunları anlattı:
"Lobileri güçlü. Bütün dünya arkalarında. KKTC'nin bir nefes alma borusu anavatanımız Türkiye'dir. Dolayısıyla Türkiye'de bulunduğumuz sürede bu zorlukların nasıl aşılacağı konusunda üst düzey yetkililerle görüştük. THY'nin yetkilileriyle görüştük, seferlerin artırılması istedik. Fiyatların aşağıya çekilmesi için gerekli çalışmaları yaptık. Bu çalışmaların meyve vereceğine inanıyorum. 2020'de KKTC turizmindeki düşüşü durduracağız."

ULUSLARARASI UÇAKLAR KKTC'NİN TURİZMİNİ ETKİLİYOR
Turistlerin yüzde 80'ini anavatandan gelenlerin oluşturduğunu belirten Üstel, adanın güneyine uluslararası uçakların inmesinin KKTC'nin turizmini etkilediğini kaydetti.

''TURİSTLER RUM TEHDİTİNDEN SONRA GELMEMEK ÜZERE GİDİYORLAR''
Üstel, ulaşımda ciddi bir imkan farkı olduğunun vurgulayarak, "Rum tarafından gelen turistler kuzeye geçerken de Rum tehdidi altındadır. Turistler tekrar güneye geçtiklerinde karşılaştıkları tehditlerden sonra adaya bir daha gelmemek üzere gidiyor. Bu nedenlerin hepsi üçüncü ülkelerden gelecek turistler için bir engel teşkil ediyor. Bundan bir hafta önce Ankara'yı ziyaret ettik. İstanbul'da da tur operatörleriyle görüştük. 2020'de bu engellerin ortadan kaldırılarak üçüncü ülkelerden de gelen turist sayısını artırmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar