KKTC'nin yerli otomobili "Günsel" tanıtıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ilk yerli otomobil "GÜNSEL'in" tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Kurultay

KKTC'nin yerli otomobili "Günsel" tanıtıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, tanıtım toplantısında bir konuşma gerçekleştirerek, "KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum." dedi.

GÜNSEL'İN İLK VE İKİNCİ MODELİNİN TANITIMI YAPILDI

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümünce uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan, 2016'de prototip üretimi tamamlanan KKTC'nin yerli ve elektrikli otomobili "GÜNSEL"in ilk modeli "B9" ile ikinci modeli SUV tipi "J9″un tanıtımı yapıldı.

Girne'de bir otelde düzenlenen tanıtım programına, Başbakan Tatar'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC'nin 3'ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel ve ailesi, yerli ve yabancı iş insanı ile çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Tatar, burada yaptığı konuşmada, "KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum." dedi.

"BU BAŞARI ÖYKÜSÜ BÜTÜN KONUŞANLARI MAHCUP ETMEKTEDİR"

Başbakan Tatar, "Doğu Akdeniz'de, Mavi Vatan'da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız." ifadelerini kullandı.

"KKTC'NİN TEMEL TAŞLARINI OLUŞTURACAK"

Büyükelçi Başçeri de , teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretimin, KKTC'nin geleceğinin temel taşlarını oluşturacağını ifade ederek, bu çabanın her türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaraları ortadan kaldıracağını vurguladı.

GÜNSEL: BU GURUR, BU ARABA BİZİM

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel, yerli otomobilin ülke için büyük bir dönüm noktası olacağını belirterek, söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını belirtti. "GÜNSEL"in KKTC'nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje olduğuna belirten İrfan Günsel, "Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin." dedi.

"GÜNSEL"in seri üretimi ise 2021'de başlayacak.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar