KKTC'nin kuruluşunun 36. yıl dönümü: Kutlu olsun!

Rauf Denktaş'ın, 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesinin üzerinden 36 yıl geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir mesaj yayımlayarak, " Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz'deki haklarını gasp ettirmeyeceğiz" dedi.

Kurultay

KKTC'nin kuruluşunun 36. yıl dönümü: Kutlu olsun!

KKTC'nin kuruluşu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk halkının adadaki siyasi yaşamını devlet olarak dünyaya ilan ettiği tarihi bir dönüm noktası oldu.

36 yıl önce Mehmetçik ile Kıbrıs Türklerinin omuz omuza 15 Kasım 1983'te savaşarak elde ettiği zafer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlandı.

"NE MUTLU KKTC'NİN TÜRK ÇOCUKLARINA"

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı ve dönemin Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, cumhuriyetin ilan edildiği Meclis birleşiminin tamamlanmasından sonra Federe Meclis önünde toplanan halka ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, mücadelenin bitmediğine değinerek, "Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türk çocuklarına." dedi.

ERDOĞAN'DAN KUTLAMA MESAJI

15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 36. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı bir mesajla, bağımsızlık mücadelesinde can veren aziz şehitleri rahmetle yad etti, kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş başta olmak üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, bugünlere ulaşmasında emeği geçenleri şükranla andı.

"KİMSENİN KIBRIS TÜRKÜ'NÜ RUM OYUNLARINA GETİRMEYE HAKKI YOKTUR"

Kıbrıs'taki siyasi çözüm arayışlarının Rumlar tarafından karşılık bulmadığına değinen Erdoğan, "Avrupa Birliği başta olmak üzere kimsenin Kıbrıs Türkü'nü Rum oyunlarının esiri haline getirmeye hakkı yoktur. Anavatan ve garantör ülke olarak, milli davamız Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Türkü'nün yanında yer almaya devam edeceğiz" dedi.

AVRUPA'YA NET MESAJ

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki sondaj krizi ile ilgili olarak da Avrupa'ya net mesaj verdi.

Türkiye'nin, Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz'deki haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğinin vurgusunu yapan Erdoğan, "Geçmişte Kıbrıs Türkü'nün varlığına yönelik tehditleri nasıl bertaraf etmişsek, bundan sonra da hak ve menfaatlerini aynı şekilde korumakta kararlıyız" ifadelerini kaydetti.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajans - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar