KKTC'nin eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu: Kıbrıs Barış Harekatında nasıl kurtarıldığını unutanlar olabilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye'ye yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Kurultay

Eroğlu: Kıbrıs Barış Harekatında nasıl kurtarıldığını unutanlar olabilir

Derviş Eroğlu, Mersin'in Yenişehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen söyleşide, hayat hikayesini ve siyasetteki dönemlerini anlattı ve katılımcıların sorularını yanıtladı. Eroğlu, Mersin'in, Kıbrıs Barış Harekatı'nda önemli bir rol oynadığını vurgulayarak kentte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

"KIBRIS'TA FEDERASYON OLMASI ARTIK MÜMKÜN DEĞİL"

Eroğlu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin desteğini arkasına alan Rum kesiminin, müzakere süreçlerinde sürekli masadan çekilen ve daha fazlasını isteyen taraf olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Kıbrıs'ta federasyon olması artık mümkün değildir. Çünkü ben istedim diye olmaz, iki taraf da isteyecek. Şimdi dünyanın tanıdığı bir devlet, kendi deniz ve hava sahamızda İsrail, Mısır ve Yunanistan ile askeri tatbikatlar yapmaktalar. Dünyaya anlatmaya çalışıyoruz, dünya anlamıyor ama artık anlamaları lazım. Rumlara siz bu gücü verdikten sonra bizimle masaya oturup anlaşma yapmaz. Yapmazlar, gücü bizimle paylaşmazlar. Bize kalan alternatif, kurduğumuz devlete, ana vatan Türkiye ile sahip çıkmak. Ana vatan Türkiye, bugüne kadar yanımızdaydı, bugünden sonra da olacağından eminim."

Eroğlu, siyasi hayatında da federasyon kurulacağına inanmadığını dile getirerek, "Amaç, Türkiye'nin garantörlüğü ve askeri varlığının tartışılması, zamanla ortadan kaldırılması. Zaten tek güvencemiz olarak bu var. Bu ortadan kalktıktan sonra anlaşmışız, anlaşmamızın ne anlamı var? Sonrasında ne olacak? Ekonomik güç onlarda olduğu için zamanla bizi eritecekler, düşünceleri o zaten." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE İSTESEYDİ KIBRIS'IN HEPSİNİ ALABİLİRDİ"

Türkiye'nin hiç bir zaman Kıbrıs'ı işgal etme gibi bir hedefinin olmadığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, isteseydi o gün Kıbrıs'ın tümünü alabilirdi. Birçok yer boşalmıştı, bazı yerler Türkiye'nin emrine verilmiş gibiydi. Bir plan vardı, Atilla hattı vardı. Buralar o hattın dışında kaldığı için Türkiye ileriye gitmedi. Türkiye, Kıbrıs'ı ilhak etme düşüncesinde değildi. Hatta 1975'teki kurucu meclisteki meclis üyeleri, oy birliğiyle 'Türkiye arzu ederse biz ilhak edilmek istiyoruz' kararını aldılar. O zamanki Türkiye hükumeti ilhakı düşünmediğini, insanların huzur ve güven içerisinde yaşamalarından başka bir şey istemediğini söylemişti. Dolayısıyla Türkiye'nin aklında Kıbrıs'ı işgal etme gibi bir şey yoktu."

"HAREKAT, TOPLU MEZARLARIN EŞİĞİNDEN DÖNDÜRDÜ"

Kıbrıs'ta 15 Temmuz 1974'ta yaşanan darbeye de değinen Eroğlu, "Türkiye, Barış Harekatı'nı gerçekleştirmemiş olsaydı Akritas Planı doğrultusunda önce Kıbrıs'taki tüm Rum komünistleri temizlenecekti, sonra bütün Türkler toplu mezarlara gömülecekti. Yani, 1974'teki harekat bizi toplu mezarların eşiğinden döndürdü." dedi.

"İNSAN NEREDEN NEREYE KİMLERLE GELDİĞİNİ BİLMELİ"

Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın bir yabancı basın kuruluşuna verdiği demecin sorulmasına ilişkin olarak da "Akıncı'nın yaptığı açıklamalar benimsemediğim, tasvip etmediğim açıklamalardır. İnsan aslını inkar edemez. İnsanoğlu, nereden nereye, kimlerle geldiğini inkar etmemeli, daima bilmeli. Bu bir vefa örneğidir." diye konuştu.

"CANININ NASIL KURTARILDIĞINI UNUTANLAR OLABİLİR"

Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Kıbrıs da Türkiye gibi bir ülke. Orada da insanlar çeşit çeşit düşünebilir. Nasıl Türkiye'de değişik düşünceler varsa, bizde de Barış Harekatı'nda canının nasıl kurtarıldığını unutanlar olabilir. Canımızı Türkiye'nin kurtardığını da unutabilir. Dolayısıyla 'Ben Rumlarla beraber yaşayayım' düşüncesi içerisinde olanların oylarını alsın diye bu sözleri söylemiştir. Bana göre bu son derece yanlıştır ve Kıbrıs Türk halkını yaralayan sözlerdir. Kıbrıslı Türkler arasında çok cüzi bir miktar bu sözlerden memnun olan, mutluluk duyan olabilir ama Kıbrıs Türklerinin geneli bu düşünce içerisinde olmadığı gibi kimin, kimlerle, nerelere geldiğini çok iyi bilmektedir. Kıbrıs Türkü, Türkiye ile varlığını sürdürecektir."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar