KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, "Megali İdea İstanbul'a kadar uzanan bir projedir"

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Marmara Üniversitesi Mezun ve Mensupları Derneği tarafından Marmara Üniversitesi Rektörlük binasında Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılında Doğu Akdeniz'de Enerji Arama Çalışmaları ve KKTC'nin Geleceği" adlı bir panel düzenlendi.

Kurultay

Eski Büyükelçi Bulunç, "Megali İdea İstanbul'a kadar uzanan bir projedir”

 Panelde konuşma yapan KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Kıbrıs Barış Harekatı'na giden süreç  ve sonrasında gelişen olaylar hakkında birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Bulunç, Barış harekatına giden süreçte Türklerin baskı altında tutulduğunu, hukuki ve siyasi haklarının ellerinden alındığını ve bu açıdan harekatın bir mecburiyet haline geldiğini ifade ederken "Aslında Kıbrıs sorunu diye bir kavram yok. Uyuşmazlık var. O dönemde Türklerin yaşama hakları yoktu. Dolaşma hakları yoktu. Bir cemaat gibi ele alınıyorlardı. Kıbrıs Barış Harekatı'yla birlikte bu sorun ortadan kalktı." değerlendirmelerinde bulundu.

Ayrıca Bulunç, Kıbrıs adasındaki yaşanan sorunların birçok nedeni  olduğunu belirtirken  en temel nedenin Yunanlıların Enosis planı ve Megali İdea olduğu vurguladı.

"MEGALİ İDEA İSTANBUL'A KADAR UZANAN BİR PROJEDİR"

KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Yunanistan'ın Megali İdea hedefleri doğrultusunda siyaset izlemeye devam ettiği sürece  adada hiçbir zaman çözümü sağlamayacağını ifade etti.

Bulunç, "Megali İdea İstanbul'a kadar uzanan bir projedir. Kıbrıs tabii ki bunun önemli bir parçasıdır. Kıbrıs'taki uyuşmazlıkların temeli Megali İdea'da yatar. Meseleler sağlıklı bir şekilde değerlendirildiğinde bu net bir şekilde anlaşılır. Biz kavramları iyi kullanmalıyız ki sonun da iyi tespit edilsin. Enosis sadece adanın Yunanistan'a ilhakı anlamına gelmemektedir. Kendini Yunanlı sayan herkes bu plan dahilinde Yunanistan'a bağlanacaktır. Bu planın sonlandırılması bizim için can ve mal güvenliğimiz açısından son derece önemlidir. KKTC'nin egemenliği temelli bir uzlaşma sağlanması gerekiyor. Olayı bu şekilde özetlememiz gerekir. " dedi.

Haberin Kaynağı: Millet Gazetesi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar