KKTC'den Rumlara Ortak Komite Teklifi

KKTC yönetimi, sondaj meselesine ilişkin Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının korunabilmesi için ortak komite kurulması yönünde teklifte bulunacaklarını açıkladı.

Kurultay

KKTC'den Sondaj Teklifi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptıkları görüşmenin ardından, sondaj çalışmaları konusunda Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının korunabilmesi için ortak komite kurulması teklifinde bulunacaklarını bildirdi.


Başbakan Tatar Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, görüşmede ekonomik protokol, sondaj, mülteciler, Rum tarafında Türk firmaların otobüslerine yapılan saldırıları gibi konuların ele alındığını vurguladı.

Tatar, sondaj çalışmaları konusunda bu noktada Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının aranabilmesi için ortak komite kurulması yönünde teklifte bulunulmasını kararlaştırdıklarını ifade etti.


Rum tarafında geçen hafta Kıbrıslı Türk firmasına ait bir otobüse yapılan saldırının da ele alındığını belirten Tatar, bu konuda karşı tarafa bir mektup yazıp bu saldırıyı şikayet edeceklerini ve kınayacaklarını duyurdu.

 

Suriyelilere Vize Kararı


KKTC'ye gelen Suriyeliler ile ilgili sıkıntıları da görüştüklerini belirten Tatar, Ercan Havalimanında kalan Suriyelilerin 10.11.2019 tarihinde Türkiye'ye gönderildiklerini kaydetti.


Tatar, bundan sonra Suriye vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının hayata geçirildiğini aktararak, bu kişilerin eğer vizesi yoksa artık ülkeye gemi veya uçak şirketi ile gelemeyeceğini bildirdi.

 

Türkiye İle Ekonomik Protokol


Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanacak ekonomik protokolde imza aşamasına gelindiğini ve gelecek haftalarda imzaların atılabileceğini ifade etti.


Görüşmede, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın BM Genel Sekreterine yazdığı mektubun görüşüldüğünü ve metnin kendisine de iletildiğini açıklayan Tatar, bunu değerlendireceğini belirtti.

 

Kıbrıs Adası Kıbrıs Türklerinin de Hakkı

Türkiye ile sondaj konusunda yapılan anlaşma kapsamında Fatih ve Yavuz gemilerinin bölgede sondaj çalışmaları yaptığını hatırlatan Tatar, Kıbrıs Adası etrafındaki zenginliklerde Kıbrıs Türk halkının da hakkı bulunduğunu yineledi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar