KKTC'de Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler yapılacak

Okçular Vakfı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Malazgirt Zaferi ile ilgili önemli ve anlamlı birtakım açıklamalarda bulundu.

Kurultay

KKTC'de Malazgirt Zaferi kutlamaları için tören düzenlenecek

Yıldız, "Anadolu'nun fethi, 1071 etkinliklerini gerçekleştirirken birinci adımının Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmasını uygun gördük." açıklamasını yaptı.

Ayrıca Yıldız, "Kıbrıs, bizim gözyaşı ve kan döktüğümüz, uğrunda mücadele ettiğimiz toprak parçası ve vatandır. Dolayısıyla Anadolu'nun fethi, 1071 etkinliklerini gerçekleştirirken, bunun birinci adımının Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmasını uygun gördük. Bizim medeniyetimizin ve inancımızın kök saldığı yıllardan itibaren Kıbrıs, Akdeniz, dünya ve bizler için önemli oldu." İfadelerini kullandı.

BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ

 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte kutlamalarda bir ahitleşme ve birlik olacağını dile getiren Yıldız, "Tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet. Bir olacağız, birlik olacağız ve birlikte Türkiye olacağız. Bu söylemin en uygun olduğu yerin Malazgirt olduğunu düşünüyoruz."dedi.

Anadolu'yu Türklere yurt yapan büyük zafer 1071 Malazgirt meydan muharebesinin  948. yıl dönümü dolayısıyla Muş'un Malazgirt, Bitlis'in Ahlat ilçesinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.

İlk kez Kuzey Kıbrıs'ta basın toplantısı düzenlenecek olması dolayısıyla önem taşıyan etkinlik 23-26 Ağustos tarihleri arasında Malazgirt ve Ahlat'ta eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar