KKTC Başkanı Tatar'dan, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya "Berlin Görüşmeleri" uyarısı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Meclis'teki konuşmasında, Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeleri kendilerinin de yakınen takip ettiklerini, bu görüşmenin "gayrı resmi" olduğunu ve "olağanüstü kritik bir dönemden geçilirken Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Berlin'de sözlerine çok dikkat etmesi gerektiğini" söyledi.

Kurultay

KKTC Başkanı Tatar'dan, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya "Berlin Görüşmeleri" uyarısı!

Güneyde yakılan bayrak olayını toplum olarak herkesin kınadığını hatırlatan Tatar, güneyde azımsanamayacak kadar çok kişinin aynı şekilde düşündüğünü ve Anastasiadis'in ve başka bir yetkilinin bu konuda herhangi bir şey söylemediğini belirtti.

Tatar, Berlin'le ilgili kimsenin fazla bir beklentisi olmadığını, Kıbrıs Türk halkını temsil eden cumhurbaşkanının da ülkenin tamamını temsil ettiğini unutmayacağını tahmin ettiğini vurguladı. Aynı zamanda Tatar, Berlin ile ilgili beklenti içerisine girilmesinin ise hayal kırıklığı yaratacağı uyarısında bulundu.

Başbakan Tatar konuşmasının ardından, milletvekillerinin sorularını yanıtlayarak egemen eşitlikten yana olduklarını vurguladı ve bu ifadenin neleri kapsadığıyla ilgili bilgi verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Berlin'de 25 Kasım'da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü bir gayrı resmi görüşme gerçekleştirecek.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar