KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye Doğu Akdeniz'deki haklı çalışmalar konusunda kararlı

KKTC Başbakanı Tatar'dan, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımız için çeşitli alandaki çalışmalarını devam ettirme kararlılığında." vurgusu!

Kurultay

KKTC Başbakanı Tatar Türkiye'ye ilk resmi ziyaretinin ardından...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'ye çok yararlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımız için çeşitli alandaki çalışmalarını devam ettirme kararlılığında." dedi.

Tatar, Türkiye'ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi.

İKTİSADİ VE MALİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜNÜN DETAYLANDIRILMASI GÖRÜŞÜLDÜ

Tatar, Ankara'ya gider gitmez Anıtkabir'i ziyaret ettiklerini anımsatıp, ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini, 20 Temmuz'da Türkiye ile imzalanan İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü'nün detaylandırılması ve kaynak akışının nasıl olacağı yönünde birtakım konuları görüştüklerini dile getirdi.

TATAR: TÜRKİYE'YE ÇOK YARARLI BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİ

Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşme yaptıklarını belirtirken, KKTC'nin gelişmesi ve kalkınması için nelerin yapılabileceğinin, ilişkilerin nasıl daha ileri taşınabileceğinin samimi bir ortamda konuşulduğunu aktardı.
Tatar, Türk hükümetinin KKTC'ye desteğinin tam anlamıyla devam edeceğinin kendilerine bildirildiğini vurguladı.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İÇİN GEREKLİ TALİMATLAR VERİLDİ

Tatar, İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü'nün detaylarıyla ilgili kaynak akışının başlaması için ilgililere talimatlar verildiği bilgisini paylaştı.

Tatar, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile basın toplantısı düzenlediklerine değinerek, Erdoğan'ın verdiği mesajların medyada geniş yer bulduğunu vurguladı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAKLARI KONUSUNDA KARARLI

Başbakan Tatar, "Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımız için çeşitli alandaki çalışmalarını devam ettirme kararlılığında. Aynı zamanda Kıbrıs Türklerine yönelik desteklerinin ve kalkınma hamlelerinde katkıların aynı şekilde devam edeceğini kendisi (Erdoğan) de ifade etmiştir." diye konuştu.

SAVUNMA GİDERLERİNE 546,5 MİLYON TÜRK LİRASI AYRILACAK

Türkiye'den, 156 milyonluk   altyapıya yönelik kaynak aktarımı yapılacağıyla ilgili soru üzerine Tatar, şunları söyledi:
"Biliyorsunuz yarım kalan projeler vardır. Bu projelerin ilk önce tamamlanması ve yapılacak birtakım düzenlemelerden sonra somut projelerin hayata geçmesi için çalışmalar sürdürülecek ama ilk önce reel sektörle yatırımlar kalemlerinden yarım kalmış projelerin tamamlanması hedeflenmektedir. Bunların içerisinde ise ilk aşamada bitirilmiş yollar ve ihalesi tamamlanmış ancak daha hayata geçmemiş projelerin tamamlanması hedeflenmektedir."

Tatar, imzalanan protokoldeki 546,5 milyon Türk lirasının savunma giderine ayrılacağını, bunun bir kısmının KKTC bütçesinden ödenmiş olduğunu belirterek, "Nakit akışı yönüyle daha önce ödenmiş olan kaynaklar, şimdi bütçemiz içerisinde yerel mükellefiyetlerin karşılanması için kullanılabilecektir." dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar