KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Doğu Akdeniz'de Rumlar kadar Türklerin de hakkı var

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz'de Türklerin, Rumlar kadar hak sahibi olduğunu vurguladı.

Kurultay

KKTC Başbakanı: Doğu Akdeniz'de Rumlar kadar Türklerin de hakkı var

Tatar, bir dizi temasta bulunmak üzere geldiği Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da Anadolu Ajansına değerlendirmelerde bulundu. KKTC'nin Kıbrıs Türk halkının geleceği, özgürlüğü, bağımsızlığı ve onurlu yaşamı için kurulduğunu vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

"Türkiye, 1974 müdahalesiyle Kıbrıs Türküne çok şeyler vermiştir. Kıbrıs Türkü özgürlüğüne kavuşabilmiştir, kendi devletini kurabilmiştir. Bu şekilde minnet duygularımızı ifade ederken, şu günlerde de Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelerle, Mavi Vatan kavramının yerleşmesiyle KKTC'nin de Türkiye için ne kadar önemli noktaya geldiğini de söylemeye devam ediyorum."

"BİRLEŞİK KRALLIK'TA TÜRK DİASPORASI GÜÇLÜ"

Tatar, Birleşik Krallık ziyaretiyle ilgili de özellikle bu ülkedeki Türk diasporasıyla temaslarının altını çizdi. Birleşik Krallık'ta, Türkiye'den ve KKTC'den 500 binin üzerinde vatandaşın yaşadığını ve bunun önemli bir lobi gücü teşkil ettiğini dile getiren Tatar, bu potansiyel güç ile ilişkileri daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

"KIBRIS'TA İKİ EŞİT HALK VAR"

Kıbrıs Türklerinin haklarının korunmasında ve birtakım menfaatlerinin sürdürülebilmesinde Türkiye ile KKTC'nin iş birliği, ruhsatlandırma faaliyeti ve çeşitli anlaşmalar yaptığını hatırlatan Tatar, bu anlaşmaların Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını pekiştirdiğini söyledi. Tatar, şöyle devam etti:

"Neden? Çünkü Kıbrıs'ın kuzeyinde ayrı bir devlet vardır. Bu devlet Kıbrıs Türk halkının devletidir. Anayasa ve uluslararası hukuk temelinde Kıbrıs'ta iki eşit halk vardır. Rumlar ve Türkler. Türkler, Doğu Akdeniz'de Rumlar kadar hak sahibidirler. Bu bağlamda KKTC'nin ayrı bir devlet olarak Doğu Akdeniz'de ortaya çıkması ve şu anda daha da kabul görür bir noktaya gelmesi çok önemlidir."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar