KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert gönderme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, Güney Kıbrıs ziyaretindeki işgal söylemlerine sert tepki gösterdi.

Kurultay

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: “Yunan zihniyeti değişmez” iması

Tatar, Miçotakis'in "Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir." sözlerine tepki göstererek  "tarihi gerçekleri göz ardı ediyor. Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin, Yunanistan'ın 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs'ı Helen yapmak üzere gerçekleştirdiği kanlı darbe üzerine, Kıbrıs Türk Halkı'nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs'a geldiğini inkâra kalkışıyor ama boşuna gayret gösteriyor" yanıtını verdi.

Başbakan Tatar konuyla ilgili, Yunanistan'da iktidarlar değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs'la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceğinin altını çizerek Yunan zihniyetinin hep aynı kalacağı imasında bulundu.

"BUGÜN KAN DÖKÜLMÜYORSA BU TÜRKİYE'NİN SAYESİNDEDİR"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Türkiye'yi işgalcilikle suçlamasını sert bir dille eleştiren KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Kıbrıslı Türkleri katliamlardan koruduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi bizim için yegane güvencedir. Biz bundan dışındaki bir sistem asla güvenmeyiz. Türkiye'nin garantörlüğünün modası geçmedi. Tam tersine bugün Kıbrıs'ta kan dökülmüyor ateş kes devam ediyorsa bu Türkiye'nin garantisi sayesindedir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Tatar,"Miçotakis unutmasın ki, Cunta idaresinden kaçan babası eski Yunan Başbakanlarından Konstantin Mitsotakis, Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesinden sonra Cuntanın çökmesi sonucu Yunanistan'a dönebilmiştir." dedi.

Yunan Bakan Miçotakis'in Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine karşı savurduğu tehditlere de değinen Tatar, "bizi ve Türkiye'yi, Doğu Akdeniz'deki haklarımızı korumaktan uzak tutmaları da mümkün değildir. KKTC ve Türkiye küçük Yunanistan ile Rum kesiminin kuru gürültülerine dün olduğu gibi, bugün de yarın da pabuç bırakmayacaktır" cümlelerini sarf etti.

Haberin Kaynağı: Kıbrıs Haberci

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar