KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan Kuzey Kıbrıs ile ilgili önemli açıklama

Kıbrıs Düşünce Platformu tarafından düzenlenen "Kıbrıs konusunda gelinen son durum" konulu panelde KKTC Başbakanı Ersin Tatar Kuzey Kıbrıs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kurultay

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: “ KKTC artık güçlü bir Devlet”

Panelde katılımcıların sorularını yanıtlayan Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Doğu Akdeniz'de haklarını ve menfaatlerini Türkiye ile birlikte koruyan güçlü bir devlet olduklarını belirtti.

Tatar, en önemli olayın bu bölgede KKTC'nin güçlenmesi olduğunu vurgulayarak "Kıbrıs Barış Harekatı'nın üzerinden 45 yıl geçti ve biz o günden bu güne KKTC Devleti ortaya çıktı" dedi.

Kıbrıs Türk halkının çok sıkıntılar çektiğini ifade eden Tatar, Türkiye ile birlikte Kıbrıs halkının büyük bir mücadele içerisinde başarıya imza attıklarını söyledi.

Ayrıca bölgede Türk Yunan dengesi mücadelesinin devam ettiğini kaydeden Tatar, "Annan Planı'na  "evet " deseler bugün Türkiye'nin adadan çıkmış Kıbrıs Türk halkının da AB içinde kaybolmuş olacağını aktardı.

TATAR: "SU PROJESİ KKTC'Yİ DAHA DA GELİŞTİRDİ"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Sanayi, Eğitim, Turizm sektörlerinde geliştiğini anlatan Başbakan Ersin Tatar, "su projesi KKTC'yi daha da geliştirdi, KKTC markasına değer kattı. Ülkeye sürekli kaliteli suyun akması bir değerdir. Ülkenin her yerinde bu suya erişildi. Türkiye ile imzaladığımız İşbirliği Anlaşması KKTC'nin gelişmesi için önemli ama sendikalar karşımıza çıkıyor. Onları anlıyorum ama ciddi tedbirler kamu maliyesinin sürdürülebilir olması için ülkenin gelişmesi kalkınması için kaçınılmazdır." cümlelerini sarf etti.

Doğu Akdeniz'de büyük zenginlikler olduğunu vurgulayan Tatar, Türkiye ile birlikte bu zenginliklerin doğru ve adalete uygunluk içinde paylaşılması için önemler aldıklarını söyledi.

Haberin Kaynağı: Havadis

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar