KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan 55.yıl dönümünde şanlı Erenköy Direnişi mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, şanlı Erenköy Direnişi'nin 55.yılı olmasından dolayı bir mesaj yayımladı.

Kurultay

Başbakan Ersin Tatar “Erenköy Direnişi yaşanmış kahramanlık destanıdır.”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kıbrıslı Türklerin var olma mücadelesi niteliği taşıyan Şanlı Erenköy Direnişi'nin yıl dönümü olması nedeniyle bir mesaj yayımladı.

KKTC Başbakanlığının internet adresinden yayımlanan mesajda Başbakan Tatar, "Erenköy direnişi Kıbrıs Türk Halkı'nın milli varlığına, sahip olduğu değerlere ve özgürlüğüne göz dikildiği zaman her türlü özveride bulunabileceğinin yaşanmış kahramanlık destanıdır." dedi.

Tatar, Kıbrıs Türk Üniversite gençliğinin 55 yıl önce hangi görüşten olursa olsun vatanı ve milleti için Erenköy'e çıkmasını Kahramanlık tarihinin en özel bölümlerden birini oluşturduğunu söyledi.

"ERENKÖY DİRENİŞİ 20 TEMMUZ 1974'ÜN ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR"

Erenköy'de verilen direniş mücadelesini  Kıbrıs Türkü Rumun azınlığı durumuna düşmesin diye verildiğini belirtirten Tatar,  ayrıca 20 Temmuz 1974'ün önünü açtığını Kıbrıs Türkü'nü özgürlüğe ve Devlet kurma noktasına taşıdığını vurguladı.

Ayrıca Tatar, "ne var ki, bu tarihi gerçeklere rağmen, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kendi kendini idare etme, özgür ve egemen olma iradesini anlamazdan gelen Rumların hala Kıbrıs'ın tamamını ve Doğu Akdeniz'i kendi hegemonyaları altına alma hayallerinden vazgeçmiş değillerdir."yorumunu yaptı.

Erenköy Direnişi münasebetiyle bir kez daha başta pilot yüzbaşı Cengiz Topel olmak üzere tüm şehitlere rahmen dileyen Tatar, "Ruhları şad olsun.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Anavatan Türkiye ile gönül birliği içinde yoluna emin adımlarla devam etmektedir". cümlelerini sarf etti.

Haberin Kaynağı: Kıbrıs Postası

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar