Kıyiv'de Kırımlı siyasi tutsaklara destek amaçlı sanat projesi hayata geçirildi

KrımSOS teşkilatı ve Tiflis merkezli ARTI? Platformu iş birliğinde, Kırımlı siyasi tutsaklara destek amacıyla Kıyiv'de bir alt geçitte, "Yeraltı Çıkmazı" adlı sanat projesi hayata geçirildi. Gürcü sanatçı David Kuhalashvili alt geçidin duvarlarında yaptığı resimlerle hapishane koridorunun atmosferini yarattı. Her bir hücre kapısı yanında QR-kod yerleştirildi. Kodu tarayarak Kremlin yönetimi tarafından alıkonulan her bir Kırımlı siyasi tutsak hakkında bilgi edinmek mümkün.

Kurultay

Kıyiv'de Kırımlı siyasi tutsaklara destek amaçlı sanat projesi hayata geçirildi

Kıyiv'de bir alt geçitte "Yeraltı Çıkmazı" adlı sanat projesinin açılışı yapıldı. Kremlin yönetimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklara destek amacıyla hayata geçirilen proje, Yevropeyska Meydanı'ndaki alt geçitte hayata geçirildi.

"KIRIM İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDENLERİN HİKAYESİNİ ÖĞRENMEYE DAVET EDİYORUM"

Proje tanıtımı sırasında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, "Rusya Federasyonu, 2014'te Kırım'ı işgal ettikten sonra Ukrayna yanlısı aktivistleri kovuşturmaya, Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri ve sivil toplum aktivistlerine uygulanan baskıyı artırmaya başladı. Daha sonra Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na Kırım'a dönme arzusunda destek verenler zulme uğradı. Öte yandan işgal edilen Kırım için en kritik yıllar 2018-2019 yılları oldu. Örneğin, 2019 yılında birkaç gün içinde 27 Kırım Dayanışması aktivisti alıkonuldu. Uluslararası etkinliklerde sık sık istatistik verilerini anlatıyoruz fakat her bir sayının arkasında bir insan hayatı var. Siyasi tutsakların çoğunu ben şahsen tanıyorum. Herkesi, Kıyiv'deki Yevropeyska Meydanı'ndaki alt geçide inip Kırım'ı işgalden kurtarmak, anavatanlarında yaşama ve dini özgürlük hakkı için mücadele etmeye devam edenlerin hikayelerini öğrenmeye davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

"KIRIM'IN İŞGALİ UNUTULMAMALI"

Eski siyasi tutsak Oleg Sentsov, Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılmasını sağlamak için Ukrayna'nın devamlı ilgili konuyu gündeme getirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Unutulmamalı! Bu öncelikli bir konu. Saldırganlık, savaş, Rusya'nın bize saldırdığından, topraklarımızı işgal ettiğinden ve insanlarımızı esir aldığından bahsetmeliyiz." diye belirtti.

Bilindiği gibi, Rus işgali altında bulunan Kırım'da 109 kişi, dini veya siyasi nedenlerle özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor. Kremlin yönetiminin esir tuttuğu siyasi tutsaklardan 74'ü Kırım Tatarı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar