Kırımlı yüzücü Kırım'ın işgaline dikkat çekmek için Türkiye'de KKTC'ye kadar yüzdü

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin uyguladığı baskı nedeniyle yarımadayı terk etmek zorunda kalan Akyarlı (Sivastopol) yüzücü Oleg Sofyanik ve Çerkası’dan yüzücü Anatoliy Vyalets, 1944 Kırım Tatar sürgünü ve Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına ithafen Akdeniz’de 150 kilometre yüzdü.

Kurultay

Kırımlı yüzücü Kırım'ın işgaline dikkat çekmek için Türkiye'de KKTC'ye kadar yüzdü

Yüzücüler Sofyanik ve Vyalets, 6 Eylül 2020 tarihinde Alanya'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kadar yüzdü. Yüzücülerin, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Kırım'ın Rus işgalinden kurtarılmasına ithaf ettikleri yüzüşü tam 2 gün 7 saat 45 dakika sürdü.

"RUS İŞGALCİLERİN AĞIR İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK"

Akyarlı yüzücü Sofyanik, Kırım.Hakikat sitesine yaptığı açıklamasında, "Akdeniz'de yaptığımız yüzüşü, Kırım Tatar sürgününün yanı sıra Kırım'ın işgalden kurtarılmasına ithaf ettik. Dünyanın dikkatini Kırım'daki Rus işgalcilerin ağır insan hakları ihlallerine çekmek için. Alıkoymalar, işkence, aramalar, farklı görüşe sahip olanların kaçırılıp öldürülmesi&8230; Bunların hepsi işgal edilen Kırım'da Rus yönetimi tarafından yapılıyor." ifadelerini kullandı.

2 GÜN BOYUNCA YÜZDÜLER

6 Eylül günü saat 11.00'de Alanya'daki Kızılkule yakınlarında başlayan yüzüşün 8 Eylül günü saat 18.45'te Kuzey Kıbrıs sahilinde son bulduğu belirtildi.

Sofyanik, "Üçer saat değişimli olarak yüzdük. Gündüz aşırı sıcaktan dolayı yüzmek çok zordu. Geceleri çok daha kolaydı. Çok yorulduk, ama planladıklarımızı hayata geçirdiğimizden dolayı mutluyuz." dedi.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ
Kırım'ın işgali
Kırımlı yüzücü
Oleg Sofyanik

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar