Kırım'da toplu baskınlar sırasında alıkonulan 4 Kırım Tatarının tutukluluk süreleri uzatıldı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 7 Temmuz 2020 tarihinde evlerinde düzenlenen aramalar sırasında alıkonulan 4 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı. 

Kurultay

Kırım'da toplu baskınlar sırasında alıkonulan 4 Kırım Tatarının tutukluluk süreleri uzatıldı

Kırım Dayanışmasına göre, 8 Temmuz 2020'de yapılan duruşmada sözde mahkeme kararıyla, Zekirya Muratov, İsmet İbragimov ve Vadim Bektimirov'un tutukluluk süreleri 2 Eylül 2020, Emil Ziyadinov'un ise 1 Eylül 2020 tarihinde kadar uzatıldı. 

Ayrıca Vadim Bektimirov avukatı Marlen Halikov, sözde mahkemenin, Bektimirov'un iki kızı ve eşinin hamile olmasıyla ilgili savunma tarafından sunulan argümanları reddettiğini bildirdi. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya'da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor. 

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu ayrıca FSB baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.

Daha sonra, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, baskın sırasında alıkonulan Kırımlı Müslüman, görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi kararı aldığı bildirildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar