Kırım'da Rus baskısı devam ediyor: Bir Kırım Tatarına daha uyarı kağıdı verildi!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da işgalci güçler, Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıdı” dağıtmaya devam ediyor. Bu kez işgalcilerin Meganom Burnu'nda düzenlediği “Tavrida-ART” isimli festival için inşaat yapılmasına karşı çıkan Kırım Tatarı Rüstem Abkairov'a dün uyarı kağıdı verildi. 

Kurultay

Kırım'da Rus baskısı devam ediyor: Bir Kırım Tatarına daha uyarı kağıdı verildi!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın Sudak kentinde Rusya İçişleri Bakanlığına bağlı olan Aşırılıkla Mücadele Genel Müdürlüğü görevlileri, Kırım Tatar aktivist Rustem Abkairov'a 19 Kasım 2020 tarihinde uyarı kağıdı gönderdi. İşgalcilerin gönderdiği uyarı kağıdına ilişkin Facebook hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Abkairov, "Benimle önleyici görüşme yapanlar kendilerini Aşırılıkla Mücadele Genel Müdürlüğü görevlileri olarak tanıttılar ve Akmescit'ten (Simferopol) geldiklerini söylediler. Buna tartışma demek zor. 'Yasa dışı faaliyetleri durdurmam' için bana açık bir baskı uygulandı. 'İzinsiz toplantılar ve mitingler düzenlemeyi planladığımı' nerden öğrendiklerini sorduğumda, Tavrida Festivali yönetimi tarafından bir dilekçe geldiğini söylediler." ifadelerini kullandı.

"HAKKIMDAKİ SUÇLAMALAR TEMELSİZ"

Söz konusu uyarının, Akmescit'in sözde savcısı Aleksandr Jerebtsov tarafından imzalandığı belirtildi. Belgede, "toplantılar, mitingler ve gösterilerle ilgili federal mevzuatın gereklerine uyulmaması durumunda suçlu olan kişilerin idari sorumluluğa getirilebileceği" ileri sürüldü.

Abkairov kendisine yapılan uyarının temelsiz olduğunu kaydederek, "Hakkımdaki suçlamaları pek anlayamadım. Tüm bu suçlamalar temelsiz. Bildiğim tek şey Meganom Burnu'nda kazı çalışmalarına izin veren hiçbir belge olmadığı kesin." ifadesini kullandı. 

MEGANOM BURNU'NA GİRİŞ ÇİTLE ÇEVRİLDİ

Bilindiği gibi işgal edilen Kırım'ın Kremlin kontrolündeki Sudak Belediyesi şehir civarında yerleşen Meganom Burnu'nun bir kısmını işgalcilerin her yıl Kırım'da düzenlediği "Tavrida-ART" yaratıcı festivalinin yapılması için Rusya federal mülkiyetine devretmeye karar verdi. Yerel aktivistlere göre, şu an söz konusu topraklarda aktif olarak inşaat yapılıyor, inşaat alanı çitle çevrildi ve bu durum Meganom Burnu'na girişi engelliyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar