Rusya Kırım'ı işgal ettikten sonra yaklaşık 15 Tatar kayıp

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celalov, Kırım'daki son durumu değerlendirirken, "Rusya Kırım'ı işgal ettikten sonra yaklaşık 15 Tatar'ın kayboldu" diye konuştu..

Kurultay

Kırım'da kayıpların sayısı artıyor

Neriman Celalov, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra bazı Kırım Tatarlarının ya kaçırıldığını ya da kaybolduğunu bildirdi. Kaybolan Kırım Tatarlarının bazılarının bir süre sonra ölü olarak bulunduğunu belirten Celalov, "Bugüne kadar kaybolan Kırım Tatarları bizim hesabımıza göre yaklaşık 15'tir. Bunlardan bazıları iki yıl önce kayboldu. O günden bu yana kendilerinden ne biz ne de aileleri hiçbir şekilde haber alamıyor" ifadelerini kullandı.

Bir süre önce kaybolan Ervin İbrahimov isimli Kırım Tatarından da şu ana kadar hiç haber alınamadığını aktaran Celalov, İbrahimov'un siyasi faaliyetlere henüz başladığını, kaçırılmasının arkasında da siyasetle ilgilenen Kırım Tatarlarına gözdağı verilmesi olabileceğini ifade etti.

24 Mayıs'ta Ervin İbrahimov isimli Kırım Tatarından bir süre haber alınamamış, yapılan aramalarda evinin yakınında bir yerde arabası terkedilmiş şekilde bulunmuştu. Daha sonra Rus trafik polisi kıyafeti giymiş bazı kimselerin İbrahimov'u kaçırdığı görüntüleri ortaya çıkmış, Kırım'da bulunan Rus savcılığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin olayın araştırılması ile ilgili yapılan başvuruyu kabul etmediği belirtilmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar