Kırım Tatarlarından sürgününün yıl dönümünde "Men hatırlayım" kampanyası

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'daki “Nefes” sivil toplum kuruluşu, sosyal medya üzerinden Kırım Tatar halkının soykırım kurbanları anısına “Men hatırlayım” kampanyasını başlattı. 

Kurultay

Kırım Tatarlarından sürgününün yıl dönümünde "Men hatırlayım" kampanyası

Kırım Haber Ajansına konuşan kurulun koordinatörü Elmaz Kırımlı, "Bu eylemin sürekli (her yıl) düzenlenmesini planlıyoruz. Bu günü sadece 18 Mayıs'ta değil her zaman hatırlamamız gerekiyor. Kırım Tatar halkına karşı yapılan bu zulmü hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu kampanya her bir vatandaşımızın, milli hatıramıza ne kadar katkıda bulunmak istediğine ve buna ne kadar zaman harcamaya hazır olduğuna bağlı. Bizim ana amacımız, tarihimizi başkalarının uydurduğu ve Kırım Tatarlarını işbirlikçi olarak gösterdikleri "tarih kitaplarından" değil de kendi büyükannelerimiz ve dedelerimizden öğrenmek. Sürgün tanıklarımız daha hayattayken, onlarla konuşma imkanımız varken, onlardan gerçek bilgileri almak ve tüm bu bilgileri bir araya getirmek istiyoruz. Bizim için bu çok önemli." ifadelerini kullandı. 

18 Mayıs'a kadar devam edecek kampanyaya katılmak için Facebook üzerinden sürgün edilen kişinin fotoğrafını yerleştirmek, onun doğum tarihini, Kırım'ın neresinde ve hangi aileden doğduğunu kaydetmek, kısa sürgün hikayesini ve Kırım'a ne zaman döndüğünü, kaç çocuğu ve torunu olduğunu anlatmak gerekiyor. Ayrıca bu fotoğrafın, profil fotoğrafı olarak ayarlanması ve fotoğrafın altına "menhatırlayım" hashtagi eklenmesi gerekiyor. 

Kampanya girişimcileri, Kırım Tatarlarının soykırım hikayelerini daha geniş bir şekilde tanıtmak için hem gençleri hem de yaşlı insanları bu kampanyaya katılmaları konusunda çağrıda bulundu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar