Kırım Tatar sürgününün yıl dönümüne resim yarışması düzenleniyor

Ukrayna Kültür Sanat Derneği, Kırım Tatar sürgününün 76. yıl dönümü dolayısıyla çocuklar için “Güzel Kırım” adlı bir resim yarışması düzenledi.

Kurultay

Kırım Tatar sürgününün yıl dönümüne resim yarışması düzenleniyor

Ukrayna Kültür Sanat Dernek Başkanı Olesya Mercan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi, Ukrain ve Kırım Tatarlar halkları için üzücü bir gün yaklaşıyor. 18 Mayıs Kırım yerel halkının yarımadadan sürgün edilmesinin yıl dönümüdür. Ukrayna Kültür Sanat Derneği, Kırım Tatarlarına destek olmak amacıyla çocuklar için 'Güzel Kırım' adlı bir resim yarışması ilan ediyor. Hep birlikte Kırım yarımadasının inanılmaz güzelliklerini, yerel halkların zengin kültürünü hatırlayalım ve önce Sovyet rejiminden, bugün ise Kremlin'in hareketlerinden dolayı çok zulüm gören kardeş Kırım Tatar halkına destek gösterelim." ifadelerini kullandı. 

Yarışmaya katılacaklar için şartları ise şöyle:

  1. Katılımcıların yaşı 0-16 yaş arası olacak
  2. Katılımcı resimle birlikte çekilmiş fotoğrafını mesajla göndermelidir
  3. Resimlerin son teslim tarihi 17 Mayıs 2020'dir
  4. Yarışmaya hem Ukrayna hem de Türkiye'de yaşayanlar katılabilir

Yarışmanın sonuçları ve galipler 18 Mayıs 2020'de belirlenecek. Derneğin sosyal medya hesabından en çok beğeni kazanan resim, ödül kazanacak. 

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu'da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989'un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım'a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar