Kırım Tatar Sürgünü kurbanları Litvanya'da anıldı

Litvanya'nın başkenti Vilnius'te Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıldı. 

Kurultay

Kırım Tatar Sürgünü kurbanları Litvanya'da anıldı

Ukrayna'nın Vilnius Büyükelçiliği binası önünde matem kurdeleli Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları göndere çekildi.

Anma etkinliğine Ukrayna'nın Vilnius Büyükelçisi Volodımır Yatsenkovskiy, Avrupa Parlamentosu milletvekili Petras Auštrevi?ius, Litvanya milletvekili Emanuelis Zingeris, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Adas Jakubauskas ve Tarakay bölgesi Kırım Tatar topluluğunun Başkanı Elnara Çurlu katıldılar.

Etkinlikte sürgün kurbanları için dua okundu. Daha sonra sürgün kurbanları anısına mumlar yakıldı.

KIRIMOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR

Litvanya milletvekili Emanuelis Zingeris, Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun anma etkinliğine telefonda katılarak Litvanya'ya Kırım Tatar halkına verdiği destek için teşekkür ettiğini bildirdi.

Ayrıca Zingeris, "Kırım Tatar halkının Ukraynalılarla birlikte verdiği mücadeleyi tarihi vatanlarında uluslararası hukukun yetkisini yeniden sağlama girişimi olarak kabul ediyoruz. Yakın zamanda mutlaka Avrupa Birliği'nin kardeş parlamentolarına bu üzücü yıl dönümü çerçevesinde onların dikkatlerini Rus işgali altındaki Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarının durumuna çekmek için başvuracağız." dedi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu'da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989'un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım'a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar