Kırım Tatar sporcular Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonasında boy gösterdi

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 10. kez düzenlenen Aba Güreşi Dünya Kupası müsabakaları sona erdi.

Kurultay

Kırım Tatar güreşçiler Aba Güreş Şampiyonasına katıldı

Hatay'da düzenlenen Dünya Uluslararası Aba Güreşi şampiyonasına , 40 ülkeneden 200 sporcunun katıldı.

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi Mersah Alanında düzenlenen şampiyonaya Kırım Tatar sporcularda katılım gösterdi.
Kırım Tatar Güreş Ekibinden Edem Saliev,Osman Saliev, Asan Asanov, İzzet Kadirov, Alim Ahmedov, Tayr Dervişaliyev yarışmalarda mücadele etti.


BAŞPEHLİVAN ALİ ERDOĞAN OLDU
Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Kurucu Eş Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek Aba güreşi ile ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu.


Öztek, Aba güreşini Türkiye'nin her köşesine taşımayı amaçladığını belirtirken yarışmaya katılan herkese teşekkürlerini iletti.
Müsabakalar sonunda, 60 kiloda Türkiye'den Fatih Önalan, 70 kiloda Türkiye'den Hasan Kaya, 80 kiloda Tuva'dan Aldynsai Odai, 90 kiloda Türkiye'den Şahin Turşak şampiyon olurken, 90 kilo ve üzerinde Türkiye'den Ali Erdoğan dünya şampiyonu oldu ve başpehlivan olmaya hak kazandı. 

Yalova Çiftlikköy Kırım Tatarları Kültür ve Yardımlaşma Derneği yeni binasının açılış töreni düzenlendi.
Yalova'da  23 Nisan Parkın'da 1 Eylül Pazar günü yapılan etkinliğe Kırım Derneği Yalova Çiftlikköy Şubesi Başkanı Zeki Ertürk ve  Eşi Çiğdem Ertürk Hanım, Dernek Üyesi Ayten Oruç Tataroğlu ve diğer dernek üyeleri katılım gösterdiler.
Açılış töreni için Kırım Gelişim Orkestrası ve Kırım Tatar sanatçı Dilaver Osman, Fidancık Halk Oyunları Ekibinden Diana Mustafayeva, Gulhaniye Çelebi ve Mavile Mametova dillere destan bir gösteri yaptılar.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar