Kırım Tatar siyasi tutsaklar yasa dışı sevk edilmeye devam ediyor

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov (Aluşta Grubu) yasa dışı şekilde Rusya’ya sevk edildi.

Kurultay

Kırım Tatar siyasi tutsaklar yasa dışı sevk edilmeye devam ediyor

Ukrayna'nın Rostov-na-Donu Başkonsolosu Taras Malışevskiy, Rostov-na Donu'daki 1. No'lu tutukevinde tutulan Kırım Tatarlarını ziyaret ettiğini bildirdi.

"ZOR BİR SEVK SÜRECİ GEÇİRDİLER"

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre Malışevskiy, "Hepsi normal ruh halindeler, ailelerine sıcak selamlar ve onları destekleyen herkese samimi şükranlarını ilettiler. Krasnodar ve daha sonra trenle Novorossiysk üzerinden Rostv-na-Donu'ya zor bir sevk süreci geçirdiler." şeklinde konuştu.

TEK KİŞİLİK HÜCRELERDE TUTULUYORLAR

Malışevskiy, Rostov-na-Donu'daki tutukevinde epidemiyolojik durumun stabil olduğunu, teyit edilen koronavirüs vakasının olmadığını, Kırım Tatar siyasi tutsakların geçici olarak özel blokta tek kişilik hücrelere konulduğunu aktardı.

SİYASİ TUTSAKLARA MADDİ YARDIM

Siyasi tutsakların her birine maddi yardımda bulunulacağını belirtten Malışevskiy, davayı takip ettiklerini ve bu süreçte ellerinden gelen yardımı yapacaklarını ifade etti.

RUS MAHKEMESİ TUTUKLULUK SÜRELERİNİ UZATMIŞTI

Rus mahkemesinin, Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov'un (Aluşta Grubu) esaret sürelerini Ekim 2020'ye kadar uzattığı bildirilmişti.

İşgalci güçler, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov'u 10 Haziran 2019 tarihinde alıkoymuştu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar