Kırım Tatar diasporasının önemli ve tanınmış isimlerinden Şefika Ortaylı hayatını kaybetti

Türkiye'deki Kırım Tatar diasporasının önemli ve tanınmış isimlerinden Şefika Ortaylı 102 yaşında 10 Temmuz 2020 Cuma günü Ankara'da vefat etti.

Kurultay

Kırım Tatar diasporasının önemli ve tanınmış isimlerinden Şefika Ortaylı hayatını kaybetti

Şefika Ortaylı, Kırım'ın önde gelen soylu ailelerinden Karaşay (Karaşayskiy) ailesinin kızı olarak 1918 yılında Kırım'ın Canköy bölgesinin Kurman Kemelçi köyünde dünyaya geldi. Şefika Karaşayskaya'nın ailesi de Sovyet idaresi altında büyük baskılar gördü, babası ve ailesinden birçok kişi hapse atıldı. Ailesi 1931 yılında Kırım'ı terk ederek tanınmayacaklarını düşündükleri Stalingrad'a yerleşmek zorunda kaldı. Burada yaşadıkları büyük zorluklara rağmen, azimli ve çalışkan bir genç kız olan Şefika Hanım iyi bir eğitim gördü.

1944'TE VATAN KIRIM'DAN AYRILDI

1942-1943 kışında Stalingrad muharebelerinin en ağır şartlarında hayatta kalabilen Şefika Hanım Stalingrad'ı terkederek uzun ve maceralı bir yolculuktan sonra 1943'te tekrar vatanı Kırım'a döndü. Ancak Kızıl Ordu'nun Kırım'ı geri almasının hemen öncesinde Mayıs 1944'te Şefika Hanım da Akyar üzerinden Kırım'dan ayrıldı.

Şefika Hanım, Romanya ve Polonya üzerinden Avusturya'ya savaşın getirdiği şartlar ile savruldu. Burada ailesinin beraberinde gelebilen fertleriyle savaşın son yılında ve savaş sonrasında yine zor şartlar altında kampta hayatını sürdürdü. Kefe'nin Ortay köyünden olan Kemal Ortaylı ile Bregenz yakınlarındaki Alberschwende kampında evlendi.

TÜRKİYE'YE GELİŞ

Almanya ve Avusturya'daki mülteci kamplarında Sovyetler Birliği'ne iade edilmekten kurtulan binlerce Kırım Tatar ailesiyle birlikte Şefika ve Kemal Ortaylı ile Şefika Hanım'ın ağabeyi Ahmet ve küçük kardeşi İsa da 1948 yılında Türkiye'ye gelerek Türk vatandaşlığını aldılar. Şefika Ortaylı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde uzun yıllar hocalık yaparak, sayısız talebe yetiştirdi ve bu fakültenin efsaneleşmiş hocalarından biri oldu. Şefika Ortaylı mükemmel Rusçasının yanı sıra çok iyi derecede Almanca ve İngilizce de bilmekteydi.

AİLESİ KIRIM DERNEĞİNİN KURUCULARI ARASINDA

Şefika Ortaylı Kırım Derneği'nin ilk yıllarından beri aktif bir üyesiydi. Son yıllarına kadar özellikle Kırım Tatar gençlerine yaptığı yardımlar ve desteklerle Türkiye'deki bütün Kırım Tatarlarının sevgili büyükannesi olmuştu. Ağabeyi Ahmet Karaşay, kardeşi İsa Karaşay ve eşi Kemal Ortaylı 1955'te Ankara'daki Kırım Derneği'nin kurucuları arasında olup, hayatlarının sonuna kadar dernek faaliyetlerinin içinde bulundukları gibi, eşi Kemal Ortaylı aynı zamanda Kırım tarihine dair pek çok Rusça eseri Türkçeye kazandırmıştı. Şefika Ortaylı tanınmış tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Enver, Emeldar ve Dr. Nuriye Ortaylı'nın da annesidir.

11 TEMMUZ'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Merhum Şefika Ortaylı'nın cenazesi 11 Temmuz Cumartesi günü ikindi namazına müteakip Ankara Gölbaşı mezarlığına defnedilecek.

QHA (Kırım Haber Ajansı) olarak merhumeye Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar